بانکداری نیوز

کد خبر: ۱۰۹ | تاریخ انتشار : ۰۷-۰۳-۱۳۹۵ - ۲۱:۳۱ | نسخه چاپی نسخه چاپی

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات گفت: در سال گذشته ۳۶۷ میلیون کارت اعتباری در کشور فعال بود.

به گزارش بانکداری خبر به نقل از ایسنا ، داوود زارعیان امروز در نشست علمی شبکه‌های اجتماعی فرصت یا تهدید که در فرهنگسرای رسانه برگزار شد، درخصوص تعداد کارت‌های بانکی در سال‌های مختلف در ایران، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۲ تعداد ۲۶۰ میلیون کارت، سال ۱۳۹۳ تعداد ۳۱۵ و در سال گذشته ۳۶۷ کارت اعتباری یعنی به ازای هر نفر ۴٫۵ کارت بانکی فعال بوده است.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۴ چهار میلیارد و ۸۶ میلیون تراکنش مالی نیز انجام شده است.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات با بیان اینکه از سال ۶۸ قرار بود اینترنت وارد ایران شود، عنوان کرد: این موضوع تا سه سال به دلایل مختلف به تاخیر افتاد و در سال ۷۱ ایران به شبکه بین‌المللی اینترنت متصل شد.

وی ادامه داد: دانشگاه شریف و دانشگاه گیلان تنها مراکز علمی بودند که به اینترنت دسترسی داشتند در سال ۷۳ مشترکان اینترنت به ۳۰۰۰ نفر می‌رسید با این حال از همان زمان عده‌ای نگران تهدیدهای فضای مجازی بودند.

زارعیان با اشاره به افزایش دو برابری مشترکان اینترنت تا سال ۷۶، اظهار کرد: در سال ۸۰ به این دلیل که کارت و اینترنت دایل‌آپ وارد ایران شد ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر که بیشتر در سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی بودند به اینترنت وصل شدند اما در این سال رشد وبلاگ‌نویسی موجب شد تا استفاده ایرانیان از اینترنت افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات یادآور شد: در این سال ۱۰۰۰۰ وبلاگ نویس فعال بودند که به همین دلیل رتبه ایران در وبلاگ‌نویسی در دنیا تک‌رقمی شد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر بیشتر افراد از اینترنت استفاده می‌کنند، تصریح کرد: از زمانی که اینترنت وارد کشور شد نگران تهدیدهای آن بودیم اما امروزه تهدیدهای اینترنتی به حداکثر رسیده به علاوه این که در حال حاضر نمی‌توان بدون اینترنت زندگی کرد.

زارعیان به سه شرطی که کشورهای توسعه‌یافته در حوزه ارتباطات باید داشته باشند اشاره و بیان کرد: میزان فراهم بودن زیرساخت‌های مورد نیاز فناوری اطلاعات، میزان به کارگیری آن و آشنایی با مهارت‌های مورد نیاز این سه مورد هستند اگر در ارتباطات آسیب می‌بینیم به این دلیل است که نتوانستیم مهارت‌های موردنیاز این حوزه را آموزش دهیم.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران را ۱۲۰ دانست و افزود: به ازای هر ایرانی دو سیم کارت خریداری شده اما تنها ۱٫۵ سیم کارت فعال است همچنین ضریب تلفن در اروپا ۶۰ درصد این رقم در ایران به ۴۰ می رسد.

وی خاطرنشان کرد: ایران در شاخص‌های تولید آی سی تی رتبه ۹۹ را در دنیا داشته اما رتبه اول به در اختیار کره جنوبی به عنوان یک کشور آسیایی است.

زارعیان با بیان اینکه درحال حاضر امکان استفاده از ابزار نوینی مانند بانکداری الکترونیکی، کارت‌های اعتباری و دیجیتال و .. فراهم شده است، عنوان کرد: ممکن است تا چند سال آینده دیگر نیاز به چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی نباشد و تمام معاملات با ابزارهای نوین صورت گیرد.

زارعیان با اشاره به نوع استفاده از امکانات فضای مجازی، عنوان کرد: ابزار و فضای مجازی مثبت بوده و جامعه می‌تواند بهترین استفاده را از آنها داشته باشد امروزه تکنولوژی و فناوری عامل تغییرات در دنیا است.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات گفت: توسعه تصادفی نیست و با فراهم آوردن شرایط و ابزار صورت می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه ایرانیان اولین مشتریان اجتماعی هستند، بیان کرد: زمانی که فیس‌بوک در ایران فیلتر بود ۶ میلیون نفر از طریق وی پی ان ها به این شبکه اجتماعی متصل می‌شدند.

زارعیان درخصوص مدارک تحصیلی افرادی که بیشترین استفاده را از اینترنت دارند، عنوان کرد: ۷۴ درصد کاربران اینترنتی کشور مدرک تحصیلی و ۷۰ درصد آنان تحصیلات دانشگاهی دارند.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات با بیان اینکه برای استفاده از اینترنت باید فرهنگ ‌صورت گیرد، تصریح کرد: آموزش سواد رسانه‌ای در حوزه‌های مختلف نیز می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد ابزار مهم فرهنگ‌سازی در فضای مجازی، وب سایت‌ها هستند.

وی با تاکید برلزوم انجام فیلترینگ برای بعضی از سایت‌ها، اظهار کرد: فیلترینگ موجب حفاظت از خانواده حیثیت و آبروی افراد می‌شود در تمام دنیا حتی در آزادترین کشورها از فیلترینگ استفاده می‌شود.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات گفت: استفاده از ظرفیت رسانه و تولید بومی نیز می تواند در پیشگیری از وقوع جرم در اینترنت موثر باشد.

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=109

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار