بانکداری نیوز

کد خبر: ۱۱۲۶ | تاریخ انتشار : ۰۵-۱۱-۱۴۰۰ - ۲۲:۳۰ | نسخه چاپی نسخه چاپی

رئیس اداره نظارت بر حسابرسان معتمد بورس گفت: با هدف رعایت تبصره ۶ ماده ۴ دستورالعمل حاکمیت شرکتی، هیچ‌یک از اعضای هیأت‌مدیره نباید به‌صورت مستقیم یا به نمایندگی از شخص حقوقی همزمان در بیش از ۳ شرکت به عنوان عضو غیرموظف هیأت مدیره انتخاب شوند.

برخورد قانونی با هیات مدیره غیر موظف در بیش از ۳ شرکت

به گزارش بانکداری نیوز به نقل از (سنا)، مصطفی علوی با اشاره به نامه اخیر مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس گفت: پایش اجرای دقیق دستورالعمل حاکمیت شرکتی یکی از اقدامات قابل توجه سازمان بورس و اوراق بهادار در سال جاری بوده است و هیأت‌مدیره شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس نباید به صورت مستقیم یا به نمایندگی از شخص حقوقی همزمان در بیش از ۳ شرکت به عنوان عضو غیرموظف هیأت‌مدیره انتخاب شوند.

وی افزود: همچنین اعضای هیأت‌مدیره شرکت‌ها موظف هستند اقرارنامه‌ای در خصوص رعایت موضوع یادشده براساس تبصره ۶ ماده ۴ دستورالعمل حاکمیت شرکتی به کمیته انتصابات شرکت ارائه دهند.

علوی با اشاره به استعلام صورت گرفته در این اضافه کرد: با توجه به آنکه در قسمت تعاریف (ماده ۱) دستورالعمل حاکمیت شرکتی، تعریفی از واژه «شرکت» ارائه نشده و قیدی نیز از نظر نوع شرکت در تبصره یادشده، عنوان نشده است، بنابراین در صورتی که شخص، عضو هیأت‌مدیره یکی از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران باشد، مجاز به تصدی در بیش از ۳ شرکت (اعم از پذیرفته شده یا غیر آن) به عنوان عضو غیرموظف هیأت‌مدیره نیست.
رئیس اداره نظارت بر حسابرسان معتمد سازمان بورس ادامه داد: چنانچه فرد یادشده، عضو غیرموظف باشد در نهایت می‌تواند در ۲ شرکت دیگر به عنوان غیرموظف انتخاب شود. با این وجود، در صورتی که عضو هیأت‌مدیره موظف باشد، می‌تواند در ۳ شرکت دیگر به عنوان عضو غیرموظف انتخاب شود.

علوی تاکید کرد: حسابرسان شرکت‌ها موظف هستند موارد رعایت نکردن دستورالعمل حاکمیت شرکتی را در گزارش‌‎های خود درج کنند تا در صورت لزوم برخورد قانونی صورت پذیرد

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=1126

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار