بانکداری نیوز

کد خبر: ۱۲۷ | تاریخ انتشار : ۰۷-۰۳-۱۳۹۵ - ۲۲:۱۷ | نسخه چاپی نسخه چاپی

رفع تحریم های بین المللی می تواند دستاوردهای مهم و بسیاری برای بازار سرمایه به همراه داشته باشد.

به گزارش بانکداری خبر – مصطفی حقیقی‌مهمانداری، عضو شورای‌عالی بورس در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، با تاکید بر اینکه رفع تحریم های بین المللی هرچند زمانبر است اما آثار بسیار مثبتی برای بازار سرمایه خواهد داشت، گفت: ورود سرمایه‌گذاران خارجی به این بازار یکی از مهم‌ترین آثار این اتفاق به شمار می‌رود.

وی با اشاره به افزایش تمایل سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازار پس از اجرای برجام، افزود: گروه های سرمایه گذار خارجی بازدیدهای متعددی از بازار سرمایه داشتند و به مرور در حال ورود به بازار و خرید سهام هستند.

به گفته این کارگزار بازار سرمایه ورود این گروه موجب ورود نقدینگی‌های جدید به بازار سرمایه خواهد شد و از سوی دیگر شرایط مناسبی را برای این بازار فراهم می‌کند تا صنایع مختلف بتوانند در مسیر بهتری قرار بگیرند.

حقیقی مهمانداری با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر بنگاه‌های اقتصادی به دلیل تحریم‌های حاکم بر کشور، نمی‌توانستند مواد اولیه خود را به راحتی تهیه کنند،گفت:  مراودات مالی بنگاه های اقتصادی تحت تاثیر تحریم های بین المللی  بسیار محدود شده بود که این عوامل موجب افزایش هزینه‌های تولید در کشور شد.

این عضو شورای عالی بورس با تاکید بر اینکه رفع محدودیت های بین المللی باعث می شود تا تولید کنندگان بتوانند از مواد اولیه مرغوب و همچنین تکنولوژی های جدید استفاده کنند،گفت: به‌طور قطع در شرایط جدید محصولات با کیفیتی به بازار عرضه خواهد شد و میزان فروش شرکت ها نیز افزایش می‌یابد.

وی به تلاش های مسولان برای رفع تحریم سوئیفت اشاره کرد و افزود: از بین رفتن تحریم‌های بانکی می‌تواند گام بسیار مناسبی تلقی شود، زیرا استفاده از سوئیفت و ال‌سی کاهش هزینه تولیدکنندگان اقتصادی را به وجود می‌آورد و موجب افزایش میزان سودآوری آنها خواهد شد.

وی با اشاره به چشم انداز روشن بازار سرمایه در شرایط جدید گفت: هنگامی که صنایع مختلف سودآور شوند، به طور قطع استقبال بیشتری از سهام آنها در بازار سرمایه خواهد شد و رشد قیمت سهام و افزایش تقاضا باعث ایجاد رونق پایدار در بازار سرمایه خواهد شد.

مهمانداری حقیقی ادامه داد: از سوی دیگر ورود سرمایه‌گذاران خارجی نیز به بازار سرمایه شرایطی را فراهم می‌کند تا علاوه بر ورود نقدینگی‌های جدید به این بازار فناوری‌های نوین نیز به کشور وارد شود و همه این عوامل موجب می‌شود تا صنایع مختلف از رونق نسبی برخوردار شوند.

این کارگزار بازار سرمایه با اشاره به گشایش‌های بین‌المللی پیش رو تصریح کرد: این دستاوردها باعث رونق صادرات و افزایش حجم فروش بنگاه های تولیدی می شود .

وی با اشاره به اینکه افزایش فروش باعث رونق تولید می شود، ادامه داد: همچنین با کاهش هزینه‌ها صنایع رشد بیشتری را تجربه خواهند کرد. اما باید توجه داشت، صنایعی که طرح‌های توسعه‌ای داشته باشند، زودتر از دیگر گروه‌ها حرکت خود را آغاز می‌کنند.

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=127

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار