بانکداری نیوز

کد خبر: ۱۶۸ | تاریخ انتشار : ۱۲-۰۳-۱۳۹۵ - ۰:۱۶ | نسخه چاپی نسخه چاپی
ظریف در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه فنلاند ؛

وزیر خارجه ایران گفت آمریکا باید برای بانکهای اروپایی اطمینان ایجاد کند که در رابطه با ایران مورد مواخذه قرار نمی گیرند.

به گزارش بانکداری خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نشست خبری مشترک با تیمو سوئینی وزیر خارجه فنلاند گفت: متاسفانه هنوز برخی بانک های اروپایی درباره اینکه شاید ممکن است از طرف آمریکا بازخواست شوند در روابط با ایران نگران هستند.
وزیر خارجه ایران افزود: آمریکا باید برای بانک های اروپایی اطمینان ایجاد کند که در رابطه با ایران مورد مواخذه قرار نمی گیرند.
ظریف در پاسخ به سئوالی درخصوص چالش های موجود در روابط بانک های اروپایی و روابط اقتصادی با ایران در دوران بعداز برجام، تاکید کرد: تنها مانعی که امروز بر سر راه ارتباطات اقتصادی با اروپا وجود دارد، امور بانکی است، در حالی که علاقه زیادی برای همکاری اقتصادی با ایران وجود دارد.
وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: امروز کشورهایی مانند کره جنوبی و ژاپن و کشورهای اروپایی قراردادهای مختلفی با ایران دارند و بانکهایی هم هستند که این قراردادها را جلو می برند و به جریان می اندازند.
وی تاکید کرد: اعتمادسازی ها در چارجوب برجام وجود دارند. در جلسه ای که در اتحادیه اروپا بوده است و کری و موگرینی و وزرای ۵+۱ حضور داشتند همکاری با ایران به صورت واضح مورد تشویق قرار گرفت اما هنوز مانع روانی بر سر این راه وجود دارد و آمریکا باید موانع روانی را برطرف کند.
ظریف همچنین در پاسخ به ادعای خبرنگاری که گفت اقلیت های کرد، ترک و عرب در ایران تحت فشار هستند و دموکراسی در خصوص آنها اجرا نمی شود، گفت: شما صرفا نظر خودتان را گفتید و سئوال نپرسیدید.
وی افزود: برای اینکه وضعیت در ایران را ببینید به ارومیه و مهاباد بروید و ببینید امروز چگونه رییس جمهور ایران با مردم کرد و آذری بود و آنها هم چطور از او استقبال کردند. اگر این واقعیتها را مشاهده کنید سپس در جمله ای که گفتید تجدید نظر خواهید کرد.

ظریف در ادامه برنامه های خود در سفر به فنلاند، عصر (سه شنبه) با آقای نینیستو رییس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد.
خبرنگار اعزامی خبرگزاری صدا و سیما از هلسینکی گزارش داد ، ظریف دعوت رسمی حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران از نینیستو برای سفر به ایران را تقدیم وی کرد.
قرار است ظریف پس از این دیدار در اجلاس مشترک اقتصادی ایران و فنلاند با حضور اتاق های بازرگانی دو کشور شرکت کند.

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=168

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار