بانکداری نیوز

کد خبر: ۲۲۰ | تاریخ انتشار : ۲۳-۰۳-۱۳۹۵ - ۹:۳۴ | نسخه چاپی نسخه چاپی

مدیرعامل بانک انصار با تأکید بر اهتمام ملی در تحقق اقتصادمقاومتی گفت:عزم بانکها برای تغییر ریل‌گذاری شبکه‌بانکی در پشتیبانی از اقتصاد مقاومتی ضروری است.

به گزارش بانکداری خبر به نقل ازخبرگزاری صدا و سیما ، دکتر آیت الله ابراهیمی با اشاره به نقش شبکه بانکی کشور در عرصه اقتصادمقاومتی اظهار داشت: نقش محوری بانک مرکزی در ثبات اقتصادکلان شامل ارتقای شاخص های ثبات پولی، مالی و ارزی درچارچوب سیاست های پولی، ارزی، اعتباری، پایداری خارجی، پایداری بودجه ای و حوزه نظارت بسیار تعیین کننده بوده و شبکه بانکی باید در ذیل این سیاست ها، مجموعه اقداماتی را انجام دهد که متضمن اجرای سیاست های کلی اقتصادمقاومتی باشد.

ابراهیمی گفت : بانکداری‌مقاومتی به معنای انجام عملیات بانکداری منطبق براهداف سیاستهای‌کلی‌اقتصادمقاومتی، به‌منظور ایفای نقش‌مثبت ‌وموثر بانکها دراجرای ‌این ‌سیاستها،‌حفظ ‌وتوسعه رقابت‌پذیری درفضای بانکداری‌بین‌الملل درپاسخگویی به نیازهای بخش واقعی اقتصاد، همراه با ایجاد شرایط پایداری در برابر تکانه‌های داخلی و خارجی است.

وی سپس به نقش‌های شبکه‌بانکداری در حوزه پولی‌وارزی اقتصادمقاومتی پرداخت و با تشریح برخی از متغییرهای موثر اقتصادی اولویت بندی این نقش ها و بیان برتری نرخ بازدهی بانکها در مقایسه با حوزه های طلا، ارز، مسکن، نفت و بورس، توجه به استحکام درونی را در این شبکه حائزاهمیت بسیار دانست و افزود: بالا بودن نرخ سود سپرده ها و تسهیلات مانعی بر سر راه اقتصاد مقاومتی و بخش واقعی اقتصاد است و باعث کاهش سرمایه گذاری در این بخش می‌شود.

ابراهیمی در ادامه، توجه به ‌کسب‌وکار مرکزی بانکها و سایر مدل های کسب وکار مبتنی بر بندهای کلی سیاست های اقتصادمقاومتی، زنجیره توانمندسازی محرومین و تأمین مالی زنجیره ارزش خودروهای داخلی را دارای اهمیت خواند و گفت: در کسب وکارمرکزی شبکه بانکی باید ارزش افزوده ایجاد شود تا بتواند از اقتصادمقاومتی و نظام تولید پشتیبانی کند.

وی تصریح کرد: اگر بانکی در حوزه کفایت‌نقدینگی، کفایت‌سودآوری، حوزه مدیریت مطالبات یا نسبت کفایت سرمایه، حوزه نظارت، کنترل و حاکمیت شرکتی و موضوعاتی از این قبیل مشکل داشته باشد، نمی‌تواند از اقتصادمقاومتی پشتیبانی کند.

مدیرعامل بانک‌انصار با اشاره به موضوع زیرساخت‌های بانکداری‌داخلی وبین‌الملل و مدل‌ مفهومی ریل گذاری بانکها برای ایفای نقش در اقتصاد مقاومتی طراحی و رونمایی شده در بانک‌انصار گفت: امروزه مدل‌های کسب‌وکار فراوانی همراه با خلاقیت‌و نوآوری های گسترده وجود دارد که با به‌کارگیری آنها می‌توان به تحقق سیاست‌های اقتصادمقاومتی کمک رساند.

دکتر ابراهیمی اصلاح شبکه بانکی و ابلاغ قانون رفع موانع تولید را یکی از اقدامات مناسب برای بسترسازی تحقق اقتصاد مقاومتی دانست که در چندسال گذشته به سرانجام رسیده است.

مدیرعامل بانک‌انصار همچنین با تأکید برکافی‌بودن اقدامات تئوریک در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت : باید به اقدام و عمل بپردازیم و منابع مالی کافی را در جهت حمایت از تولید داخلی و رشد اقتصادی کشور با مولفه‌های موردنظر بانک‌مرکزی فراهم کنیم و بدانیم بدون اتحاد و همکاری نظام بانکی نمی‌توان سیاست‌های اقتصادمقاومتی در بخش پولی و بانکی کشور را محقق کرد.

رییس شورای عالی اقتصادمقاومتی بانک انصار در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بحران بدهی‌ها در کشور اشاره کرد و تأخیر در ایفای تعهدات دولت به پیمانکاران را از دلایل انباشت گسترده مطالبات معوق بانکی و ایجاد تنگناهای اعتباری دانست وتصریح کرد: اعمال نرخ سپرده قانونی بالا در عمل به این تنگنای اعتباری نظام بانکی دامن می زند و حجم نقدینگی بانکها را که تا رسیدن به سطح مطلوب فاصله زیادی دارد، کاهش می‌دهد.

ابراهیمی با بیان این که اولین و مهم‌ترین اقدام بانک‌ها حل مشکلات درونی، ارتقای سلامت و ارتقای سطح پایداری‌شان است، اهمیت تغییر ریل بانکها در مسیر اقتصاد مقاومتی را یادآور و خاطرنشان کرد: این امر زمینه را برای تحقق نقش نظام بانکی در اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، فراهم می‌ کند.

وی با اشاره به اقدامات مثبت بانک مرکزی از مداخله این بانک در بازار بین‌بانکی و کاهش نرخ این بازار که زمینه کاهش نرخ سود بانکی را فراهم کرد، تقدیر کرد.

دکترابراهیمی در پایان با تأکید برلزوم ایجاد بستر خلاقیت و نوآوری در شبکه بانکی به مثابه محوری ترین رهیافت در برون رفت از معضلات کنونی و نیز توسعه زنجیره گفت :‌اقدام بانک انصار در ایجاد و راه‌اندازی کارت اعتباری حاتم براساس عقد مرابحه با استقبال مشتریان مواجه و موجب رونق خرید کالاهای ایرانی شده و می تواند به عنوان یک نمونه از کارهای خلاقانه می تواند در سایر حوزه ها و از سوی سایر بانکها مورد توجه قرار گرفته و به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک شایان کند.

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=220

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار