بانکداری نیوز

کد خبر: ۲۷۴ | تاریخ انتشار : ۰۱-۰۴-۱۳۹۵ - ۷:۱۷ | نسخه چاپی نسخه چاپی
مرتضوی :

رئیس خانه صنعت و معدن استان تهران با گلایه از مدل خدمات بانکی در کشور گفت : هرچند مدل خدمات بانکی ، اسلامی تعریف شده است اما متاسفانه بانک ها داد و ستد پول می کنند.

به گزارش بانکداری خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛ محمدرضا مرتضوی در نشست خبری به مناسبت بزرگداشت روز صنعت ، معدن و تجارت افزود :‌ در این مدل خدمات بانکی به جز پول ، ان هم پول سخت با بهره بسیار بالا و با تضمین های خیلی سختگیرانه که در هیچ جای دنیا دیده نمی شود ، هیچ خدمت بانکی به بخش های مختلف اقتصاد داده نمی شود.

وی با بیان اینکه من در هیچ جای دنیا ندیدم صاحب یک واحد صنعتی منزل شخصی خود را برای یک طرح صنعتی درگرو بانک قرار بدهد، گفت : در کشور ما خدمات بانکی به جای ارائه خطوط اعتباری و تضمین های بانکی و بازکردن ال سی هایی میان بخش های مختلف اقتصاد و تعطیل کردن عمدی تمام این خدمات ، با این توجیه که در قالب بانکداری اسلامی جا نمی گیرد ، ساده ترین و گرانترین مدل بانکداری دنیا که براساس پول و پرداخت های نقدی درمقابل تضامین انچنانی است ، باب شده است.

مرتضوی افزود : پیشنهاد من بانکداری مدرن است همان کاری که همه جای دنیا انجام می دهند ،‌ ما از دولت بابت منابعی که سخت تهیه می کند و می خواهد وارد بخش تولید کند قدردانی می کنیم ولی نرخ سود کدام واحدصنعتی و تولیدی ما که دربورس هستند قادر به تامین بهره بانکی ۲۰ درصد با هزینه های اضافی ان هستند ، یک جای کار اشکال دارد.

وی گفت : ایجاد گردش اعتباری از مشکلات بزرگ در اقتصاد ما است درحالیکه ابداع این شیوه در سیستم نوین بانکداری دنیا باعث رستگاری در تامین منابع مالی شده است ، بنابر این ما در اقتصاد مقاومتی باید بانکها را هم مدرن کنیم چرا که باتوجه به منابع مالی محدودی که داریم بدون مدرنیزه کردن سیستم بانکی نمی توانیم کار بزرگی انجام دهیم.

مرتضوی افزود : فرانسوی ها یک مثالی در اقتصاد دارند که می گویند دست دولت کوتاه. در دنیای اقتصاد ، تولید سود بزرگترین تضمین است یعنی بنگاههای شما باید سود محور باشد در غیر اینصورت برای همیشه به نفت وابسته خواهید بود و درگیر یک بروکراسی عظیم خواهید بود که دست شما به سمت ان دراز است.

وی با بیان اینکه اقتصاد قوانین خاص خود را دارد و شما نمی توانید کشور را با بانکداری غیر اسلامی که مدلش ربوی است ، اداره کنید و این کشور سعادتمند نمی شود ، گفت : خیلی ها من را محکوم می کنند که تو حق نداری بگویی که این بانکداری ربوی است ولی بانکداری که در ان جریمه و بهره مرکب است چرا حق ندارم بگویم ، راه برون رفت از این وضعیت یک نظام نوین بانکداری است که براساس خطوط اعتباری ، بانک گارانتی ، گشایش اعتبارات اسنادی و دیداری در دنیا بوجود امده است ولی همه اینها در کشور ما تعطیل شده و در بهترین شرایط به یک قرارداد ترکمنچای رسیده است ، یک کاغذ جلو شما قرار می دهند و می گویند امضا کن و محل دیگری هم وجود ندارد.

مرتضوی افزود : ما در سفر اخیر با دکتر ظریف به ۴ کشور اروپایی درحوزه مسائل بانکی دیدیم مشکل دیپلماسی ایران نیست بلکه مشکل نوع بانکداری در ایران است این صدای خارجی ها را هم دراورده است می گویند این چه مدلی است؟

وی گفت : اگر پولی که قرار است بعنوان سرمایه درگردش به ما داده شود ضریب ان بین ۱٫۸ تا ۲٫۲ درسال است و واحدهای تولیدی کار اسانی برای بازپرداخت ان نخواهند داشت ، یکی از مشکلات بزرگ در اقتصاد ایران ضریب تکرار سرمایه است.

مرتضوی افزود : رتبه کسب و کار ارتباط مستقیم با میزان سرمایه گذاری دارد ما امسال هر مانعی بر سر راه تولید دیدیم با شما در میان می گذاریم.

وی گفت : وقتی راجع به قاچاق صحبت می کنید پاهایتان را روی زمین سفت کنید و حس این را داشته باشید که روبروی یک عده هفت تیرکش و و جانی و گانگستر هستید و باید از پشت خاکریز بیرون امد ، عده ای هستند که ثروت دارند و قدرت را می خرند ، اسلحه و باند و تشکیلات دارند و این طرف یک عده کارگر هستند.

مرتضوی افزود : تعاونی بازنشستگان در تمام وزارتخانه ها باید تعطیل شود ، مگر ما قانون عدم مداخله ماموران دولت در معاملات را نداریم ، شما یک تعاونی بازنشستگان درست کردید و تمام فرصت های شغلی و معاملاتی کشور را در اختیار گرفتید و این خوب نیست و مناسبتی ندارد.

وی گفت : تعاونی بازنشستگان نباید در معاملات دولتی دخالت کند ، تعاونی بازنشستگان یک نهاد نباید در کار معاملات دخالت کند اگر در کار معاملات دخالت کند خودش به عامل واردات کالای خارجی تبدیل می شود و نباید این اتفاقات بیفتد.

مرتضوی افزود : ممنونم که حرف های من را پخش می کنید ولی بعضی اوقات نگران می شوم که این چه حرف هایی است که می زنی ولی ایرادی ندارد طوری که نشده است.

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=274

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار