بانکداری نیوز

کد خبر: ۳۲۷ | تاریخ انتشار : ۲۰-۰۴-۱۳۹۵ - ۱۱:۳۷ | نسخه چاپی نسخه چاپی
حسینی شاهرودی مطرح کرد:

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون چک در کشور بطور صحیح اجرایی نشده است،گفت: برخی دانه درشت ها درحالی از چک سوء استفاده می کنند که اگر چک یک کارمند یا کسبه بازار برگشت بخورد،سریعا در لیست سیاه ارائه خدمات چک قرار می گیرد.

به گزارش بانکداری خبر – سیدحسن حسینی شاهرودی  درخصوص آمار بالای چک های برگشتی گفت: باید پذیرفت قانون چک درکشور بطور صحیح اجرایی نشده است.

نماینده مردم شاهرود و میامی درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: در برخی مواقع  سوءاستفاده های مختلفی توسط یک نفر در زمینه صدور چک در بانک های مختلف انجام می شود.اگر چک یک کارمند یا کسبه بازار،برگشت بخورد در لیست سیاه در زمینه ارائه خدمات چک قرار می گیرد؛ درحالی که برخی دانه درشت ها از چک سوء استفاده می کنند که این موضوع بیانگر برخی کاستی ها و روزنه ها در قانون است.

انتقاد از بالا رفتن حجم چک های برگشتی در سیستم قضایی

حسینی شاهرودی افزود:به دلیل برخی روزنه ها در قانون،شرایط برای سوءاستفاده از چک وجود دارد که باید به این موضوع رسیدگی شود.

وی افزود:درحال حاضر سیستم بانک ها مکانیزه شده و از سیستم یکپارچه برخوردار است و این امکان وجود دارد که درصورت برگشت خوردن یک چک،از صدور چک مجدد برای مشتری صادرکننده چک بلامحل،جلوگیری شود؛این درحالی است که براساس شواهد به این موضوع به صورت جدی توجه نمی شود که به بالارفتن حجم چک های برگشتی در سیستم قضایی منتهی شده است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فرآیند صدور چک باید اصلاح شود،گفت:درکشورهای توسعه یافته،مسائل مطرح درباره چک وجود ندارد و نکته دیگر اینکه در فرآیند صدور چک به میزان اعتبارمالی اشخاص در زمان صدور چک توجه نمی شود؛بنابراین باید بانک ها روی بحث اعتبارسازی برای مشتریان بیشتر کارکنند؛البته دربرخی بانک های خصوصی به صورت محدود کارهایی در این رابطه انجام شده تا میزان برگشت خوردن چک مهار شود./

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=327

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار