بانکداری نیوز

کد خبر: ۳۸۴ | تاریخ انتشار : ۱۱-۰۵-۱۳۹۵ - ۱۲:۰۶ | نسخه چاپی نسخه چاپی

برخی مدیران ارشد دستگاه های اجرایی و دولتی در حالی که مردم برای دریافت وام های حداقلی دچار مشکل هستند،از رانت جایگاه و سمت خود برای چپاول منابع اعتباری مردمی و دریافت وام های میلیاردی قرض الحسنه استفاده می کنند.

بانکداری خبر –  خبرگزاری خانه ملت  در گزارشی  نوشت ؛وام های کلان به راهکار جدید سودجویی برخی مدیران دولتی برای کسب منافع مالی و دور زدن قوانین کشور تبدیل شده است، براساس گزارشات دریافتی برخی مدیران ارشد دستگاه های اجرایی و دولتی از رانت جایگاه و سمت خود برای چپاول منابع اعتباری مردمی و دریافت وام های میلیاردی قرض الحسنه استفاده کرده اند،این درحالی است که مردم برای دریافت وام های حداقلی گاهی با سودبالا دچار مشکل و موانع بسیاری بوده و برای کسب آن خوان های دولتی را در نظام بوروکراسی پیچیده بگذرانند که در بسیاری موارد حتی این تلاش ها منتج به نتیجه نمی شود.

متاسفانه درشرایط کنونی فرآیند اعطای وام های کلان با سود صفر درصد بسیار پرابهام است،به طوری که مدیران دولتی فراتر از مقررات بانکی و قوانین مرتبط اقدام به کسب وام های میلیاردی می کنند،که این مسئله ریشه در برخی نواقص و مشکلات در قوانین موجود و کمبود نظارت بر دستگاه های اجرایی دارد،در همین راستا خبرگزاری خانه ملت، درگفت وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، یکی از دغدغه های مهم مردمی که پرداخت ناعادلانه وام های کلان به برخی مدیران دولتی است را پیگیری کرده، تا اقدامات نمایندگان خانه ملت، برای بررسی پرداخت وام های غیرمتعارف را جویا شود، که به شرح زیر است:
رحیم زارع

زارع:دگردیسی حقوق‌های غیرمتعارف به وام های کلان قرض‌الحسنه

رحیم زارع درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه امروز تمام توجهات روی فیش‌‎های حقوقی غیرمتعارف متمرکز شده، گفت: در حین بررسی فیش‌های حقوقی نجومی نباید از وام‌های قرض‌الحسنه‌ای که به برخی مدیران از سوی مؤسسات مالی و بانک های دولتی داده می‌شود،غافل شد.

رئیس فراکسیون  ایران در افق ١۴٠۴ مجلس شورای اسلامی برهمین اساس،تصریح کرد:زمانی که جوانان برای ازدواج باید منتظر وام ۳میلیون تومانی باشند که بعضا بانک‌ها اعلام می کنند موجودی پرداخت این وام را ندارند، مدیران و برخی اعضای هیئت مدیره به راحتی وام‌های کلان حداقل ۳۰۰ میلیون تومان تا مرز یک میلیارد تومان آن هم به صورت قرض الحسنه از مؤسسات و بانک‌های دولتی دریافت می‌کنند در حالی بنگاههای کوچک برای ۵۰ میلیون تومان سرمایه در گردش سرگردانند.

وی ادامه داد: لازم است وزارت اقتصاد هرچه سریع‌تر به این موضوع ورود کرده و افراد متخلف ( مدیرانی که خود را طلبکار مردم می دانند و این وامها را فقط حق خودشان می دانند)  را در این زمینه مورد شناسایی قرار داده و به صورت ضرب‌الاجلی این مدیران را برکنار کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در همین راستا لازم است مجلس نیز گزارشی تهیه کرده و طرح تحقیق و تفحص از مؤسسات پولی و بانکی دولتی را درخصوص وام‌های کلان قرض‌الحسنه ای که بدون حساب و کتاب از سوی این مؤسسات دراختیار مدیران قرار می گیرد؛کلید بزند و به زودی این کار انجام خواهد شد.
احمد محمدی انارکی

محمدی انارکی :پیگیری صحت و سقم پرداخت وام‌های کلان به برخی مدیران از وزیر اقتصاد

احمد محمدی انارکی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،با اشاره به پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه کلان به برخی مدیران از سوی مؤسسات مالی و بانک های دولتی گفت: مردم از مجلس و نمایندگان پیگیری چگونگی پرداخت وام های قرض الحسنه کلان به برخی مدیران را مطالبه کرده اند،بنابراین مجلس و کمیسیون اقتصادی آن از وزیراقتصاد و دولت این موضوع را سوال خواهد کرد و توضیحات آنها را در این زمینه خواهد شنید.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت در موضوع پرداخت های غیرمتعارف به خوبی ورود پیدا کرده  و با مدیران متخلف برخورد کرد، افزود:دولت و مجلس با پرداخت های نامتعارف و دریافت وام های کلان با سود صفر درصد توسط برخی مدیران در حالی که بسیاری از جوانان برای دریافت وام های اندک همانند ازدواج و اشتغال با مشکل روبه رو هستند، مخالف هستند.

مجلس پیگیری های لازم را در صورت عدم شفاف سازی وام های کلان انجام می دهد

محمدی انارکی با بیان اینکه صحت و سقم و اسناد دریافت وام های قرض الحسنه کلان توسط برخی مدیران از وزیراقتصاد پیگیری می شود،ادامه داد:عزم راسخ مجلس برخورد با متخلفان و بازگشت بیت المال به خزانه است، تا در راه آبادانی و توسعه کشور هزینه شود.

وی با اشاره به عذرخواهی وزیر از مردم برای دریافتی های غیرمتعارف توسط برخی مدیران، یادآور شد:وزیر اقتصاد باید اطلاعات لازم را در خصوص چگونگی پرداخت و دریافت وام های قرض الحسنه برخی مدیران جمع آوری کرده و در این زمینه شفاف سازی کند.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:اگر شفاف سازی های لازم درخصوص وام های کلان صورت نگیرد،مجلس و کمیسیون اقتصادی به نمایندگی از مردم پیگیری های لازم را انجام می دهند.
نادر قاضی پور

قاضی پور:وزیر اقتصاد دریافت وام های کلان قرض الحسنه برخی مدیران را شفاف سازی کند

نادرقاضی پور درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه کلان به برخی مدیران ازسوی مؤسسات مالی و بانک های دولتی،گفت:مقام معظم رهبری بر بررسی دریافتی های غیرمتعارف از سوی نهادهای نظارتی و پیگیری بازگشت این اموال به خزانه تاکید کرده اند، بنابراین نهادهای نظارتی علاوه بر حقوق های نامتعارف باید وام های قرض الحسنه کلان که از سوی برخی مدیران دریافت شده را نیز پیگیری کنند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه موضوع دریافتی های غیرمتعارف برخی مدیران باید سریعا تعیین و تکلیف مشخص شود، افزود:با استعفا و عزل مشکل دریافتی های نجومی و وام های قرض الحسنه کلان حل نمی شود، چگونه مردم برای دریافت یک وام زیر ده میلیونی باید ماه ها در انتظار باشند، اما به راحتی وام هایی با سود صفر درصد به برخی مدیران پرداخت می شود.

برخی وزرا نباید دریافت حقو ق های نجومی و وام کلان قرض الحسنه مدیران خود را توجیه کنند

قاضی پور با بیان اینکه برخی وزرا نباید دریافت حقو ق های نجومی و وام کلان قرض الحسنه مدیران خود را توجیه کنند، ادامه داد:موسسات پولی و بانکی دولتی چگونه با سپرده های مردم به این مدیران وام های کلان می دهند، این پول ها به جای تزریق در بخش تولید جیب مدیران دولتی را پر کرده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: دیوان محاسبات و سازمان یاید به موضوع دریافت وام های کلان قرض الحسنه توسط برخی مدیران ورود کند و وزیر اقتصاد با شفاف سازی در این موضوع با خاطیان متخلف برخورد کند.
شهباز حسن پور بیگلری

حسن پور بیگلری:تخلف دریافت کنندگان وام های کلان درسایه حقوق های میلیونی پنهان نمی شود

شهبازحسن پوربیگلری درگفت وگو باخبرنگارخبرگزاری خانه ملت،باتاکید برضرورت برخورد قاطع با هرنوع دریافت غیرمتعارف،گفت:نباید در سایه برخورد با فیش های حقوقی چند ده میلیونی وام های کلان قرض الحسنه به فراموشی سپرده شود.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه عزم دولت و مجلس برخورد با حقوق  ها و دریافتی های میلیونی است، افزود: مجلس و دولت به انتظار مردم در زمینه برخورد با متخلفان در حوزه دریافتی های نجومی برخورد خواهند کرد.

شفافیت اقتصادی لازمه برخورد با هر نوع دریافتی غیرمتعارف است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید براینکه شفافیت اقتصادی لازمه برخورد با هر نوع دریافتی غیرمتعارف است، تصریح کرد: به زودی دولت برای ایجاد شفافیت در اقتصاد به ویژه در بحث حقوق ها لایحه ای را به مجلس ارایه خواهد کرد.

وی با بیان اینکه عزل مدیران دریافت کننده حقوق های میلیونی و همچنین وام های قرض الحسنه کلان اولین اقدام دولت در رابطه با برخورد با چنین مفاسدی است، افزود: اقدامات زنجیره وار برای برخورد با مفاسد اقتصادی باید صورت بگیرد تا علاوه بر بازگشت اعتماد به فضای اقتصادی کشور بیت المال نیز به خزانه عودت داده شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به دریافت وام های قرض الحسنه میلیونی از سوی برخی مدیران دولتی، گفت: چطور می شود فردی برای دریافت وام ۳ میلیون تومانی ازدواج سال ها در انتظار باشد و فردی دیگر به راحتی دست به خزانه برده و تسهیلات چندمیلیونی و گاهی میلیاردی دریافت کند؟

حسن پور بیگلری تاکید کرد: اقتصاد ما نیازمند اصلاحاتی است تا به این ترتیب ریشه مفاسد اقتصادی از بین برود.

وی با بیان اینکه با شفافیت اقتصادی انگیزه ای برای غارت بیت المال نخواهد ماند، گفت: با ارایه لایحه دولت در بحث شفاف سازی حقوق ها و دریافتی های کارمندان دیگر شاهد مفاسد اقتصادی از جنس حقوق ها و دریافتی های چند ده میلیونی نخواهیم بود.

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،یادآور شد: اجازه پنهان شدن وام های کلان زیر سایه حقوق های غیرمتعارف را نمی دهیم و تا حصول نتیجه و بازگشت بیت المال به خزانه پیگیر موضوع خواهیم بود.

خبرگزاری خانه ملت؛ سپرده های مردمی باید در جهت رفع مشکلات اقتصادی کشور،رونق تولید و حمایت از تولید ملی هزینه شود، نه اینکه جیب عده اندکی را پرکند و دیگر آحاد جامعه را در فقر قرار دهد./

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=384

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار