بانکداری نیوز

کد خبر: ۴۸۵ | تاریخ انتشار : ۳۱-۰۶-۱۳۹۵ - ۷:۳۸ | نسخه چاپی نسخه چاپی
جعفرزاده ایمن آبادی:

عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس،با انتقاد از رشد بی سابقه چک های برگشتی،گفت:باید قاعده ای مصوب شود که اگر فردی چک بلامحل کشید، بانک هم مسئولیت تضامنی داشته و از طرف محاکم قضایی به پرداخت جریمه محکوم شود.

به گزارش بانکداری خبر – غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با انتقاد از رشد بی سابقه چک های برگشتی در سال های اخیر،گفت: وضعیت اقتصادی کشور موجباتی را فراهم می کند که برخی از معادلات اقتصادی برهم خورده و نتوان بر روی اشخاص حقیقی و حقوقی در رابطه با جایگاه مالی آن ها قضاوت طولانی مدت داشت.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شرایط اقتصادی به لحظه، به روز و به ماه برای افراد تغییر می کند، افزود:ارایه چک به عنوان یک سند مالی به افراد بیانگر این است که این فرد می تواند تا این رقم را به طرف مقابل پرداخت کند؛بنابراین بانک ها باید ترتیباتی را اتخاذ کنند که این اوراق بهادار ضمانت اجرایی داشته باشد.

اعتبار بانکی افراد باید سطح بندی شود

وی با تاکید براینکه چک ها باید به تناسب وضعیت مالی افراد سطح بندی شود،تصریح کرد:درحال حاضر هرکسی می تواند دسته چک دریافت کند و ارقام آن می تواند از صفر تا نامحدود باشد؛درصورتی که اعتبار بانکی افراد باید سطح بندی شود.

جعفرزاده ایمن آبادی،ادامه داد:افراد باید مطابق اعتبار بانکی خود چک بکشند ؛از این رو باید سطح بندی در خصوص چک ها در نظر گرفته شود.

وی با تاکید براینکه لازمه ارایه دسته چک به افراد دریافت ضمانت نامه های اجرایی لازم است،تاکید کرد:بانک ها درخصوص چک های برگشتی نمی توانند رافع مسئولیت باشند؛از این رو درخصوص چرایی رشد چک های برگشتی باید پاسخگو باشند.

این نماینده مردم درمجلس دهم،ادامه داد:بانک ها باید ضمن سطح بندی چک به عنوان اوراق بهادر درخصوص محدودیت برای ارایه آن به افراد تصمیماتی را اتخاذ کنند.

مردم پشتوانه اوراق بهادار را نظام بانکی می دانند

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه مردم پشتوانه برگه های کاغذی یا اوراق بهادر را نظام بانکی می دانند،افزود: نظام بانکی نمی تواند بی مسئولیت از کنار رشد چک های برگشتی بگذرد.

وی با تاکید براینکه بانک ها به نوعی مسئولیت تضامنی در قبال چک به عنوان اوراق بهادار دارند،افزود:باید قاعده ای مصوب شود که اگر فردی چک بلا محل کشید؛بانک هم مسئولیت تضامنی داشته باشد و بانک هم از طرف محاکم قضایی به پرداخت جریمه محکوم شود.

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،یادآور شد: اگر درخصوص چک های برگشتی محتاط تر عمل شود،بانک ها هم به دنبال اتخاذ تضامین لازم برای ارایه دست چک خواهند رفت./

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=485

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار