- بانکداری نیوز - https://bankdarinews.com -

پرداخت موبایلی؛تامین امنیت اولین گام استفاده از فناورین نوین

به گزارش بانکداری خبر به نقل از خانه ملت :امروزه کابردهای تلفن همراه نسبت به گذشته تفاوت های زیادی کرده است.اگر قبلا با گوشی همراه خود فقط مکالمه می کردیم،اکنون می توانیم از قابلیت های جدید پرداخت بانکی تلفن همراه نیز استفاده کنیم

این روزها بسیاری از شرکت های مطرح حوزه فناوری اقدام به راه اندازی سیستم های پرداخت موبایلی خود می کنند.حالا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرداده که به زودی پرداخت های موبایلی جایگزین کارت های بانکی برای پرداخت خُرد می شوند و کلیه اپراتورها این خدمت را به مشتریان خود ارائه خواهند داد.

واعظی وزیر ارتباطات در غرفه خبرگزاری خانه ملت در بیستمین نمایشگاه مطبوعات

محمود واعظی در رابطه با راه اندازی سیستم پرداخت موبایل در کشور و جایگزینی آن با کارت های بانکی هم اعلام کرد که مذاکرات این وزارتخانه با بانک مرکزی برای راه اندازی سرویس مذکور تا کنون به پیشرفت های خوبی دست یافته و ظرف دو تا سه ماه آینده بستر مناسب انجام این کار که به کمک شرکت خدمات انفورماتیک فراهم شده است در اختیار کلیه اپراتورها قرار می گیرد.

در همین حال، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت تامین و تضمین امنیت شبکه تلفن همراه برای پرداخت موبایلی را زمینه اولیه استفاده از آن عنوان کردند که مشروح آن در ادامه آمده است:

علی سبحانی فر
سبحانی فر:امنیت پرداخت های موبایلی تضمین شود

رمضانعلی سبحانی فر درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به خبر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از فعال شدن پرداخت موبایلی برای همه اپراتورهای تلفن همراه،گفت:امروز تکنولوژی حرف اول را در دنیا می زند و اقتصاد کشورهای توسعه یافته مبتنی بر IT شده است، از این رو هرچه از اخبار فناوری می شنویم، قطعا درعمل اتفاق خواهد افتاد.

نماینده مردم سبزوار،جغتای، جوین، خوشاب و داورزن درمجلس در ادامه افزود:اتفاقی که وزیرارتباطات مطرح کرده دور از دسترس نیست و بزودی شاهد آن خواهیم بود همانطور که امروز در بسیاری از موارد، با موبایل میتوان هزینه بلیت هواپیما، اتوبوس،مترو و تاکسی را پرداخت کرد.

وی با تاکید براینکه آنچه باید در پرداخت های موبایلی مورد دقت بیشتری قرار گیرد، موضوع امنیت است، خاطرنشان کرد:باید پیش از عملیاتی شدن این سرویس دهی،تست های مختلفی روی آن انجام شود تا ناامن بودن شبکه حساب مردم را دچار مشکل نکند؛چراکه در این صورت،این خسارت جبران ناپذیر است.

لزوم انجام تست های مختلف پیش از عملیاتی شدن سرویس

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:توصیه ما این است که مخابرات ابتدا از امنیت این شبکه و سرویس اطمینان پیدا کند و پس از آن این خدمت را در اختیار مردم قرار دهد؛چراکه به نظر می رسد زیرساخت های این سرویس اعم از نرم افزار و پهنای باند تا حدودی فراهم است،اما امنیت آن باید تامین شود.

جعفرزاده ایمن آبادی
جعفرزاده ایمن آبادی:پرداخت موبایلی منجر به حذف کاغذ می شود

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به امکان پرداخت های موبایلی برای اپراتورهای تلفن همراه گفت:متاسفانه مردم هنوز دغدغه امنیت حساب خود را دارند و از حساب آن ها پول برداشت می شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به نظر می رسد تدابیر لازم برای ایجاد شرایط امنیتی حساب ها دیده نشده است، افزود: به عنوان مثال نمی توانیم بازنشستگان را راضی به استفاده از خدمات پرداخت الکترونیک کنیم؛چراکه آن ها هنوز برای استفاده از کارت های اعتباری و پرداخت های موبایلی اطمینان خاطر پیدا نکرده اند که با برطرف شدن ضعف های موجود در این حوزه باید این اطمینان برای مردم حاصل شود که می توانند به راحتی از این خدمات استفاده کنند.

اپراتورهای تلفن همراه اختلال امواج ایجاد کرده اند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه اپراتورها اختلال امواج ایجاد کرده و شاهد باغی از دکل های مخابراتی در شهرها هستیم،تصریح کرد: دولت باید فکری برای تجمیع این دکل ها داشته باشد و مجموعه زیبایی که با فضای معماری شهری نیز همخوانی داشته باشد، ایجاد کرده تجهیزات ماهواره ای و آنتن ها را روی آن نصب کند.

مهرداد بائوج لاهوتی
لاهوتی:پرداخت موبایلی می تواند جایگزین کارت به کارت شود

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به فعال شدن پرداخت های موبایلی از سوی همه اپراتورهای تلفن همراه گفت: ما هر چه بتوانیم در زندگی روزمره از تجهیزات و فناوری های نوین استفاده کنیم، م به کاهش حمل و نقل درون شهری و مصرف سوخت کمک کرده ایم.

وی افزود: اصولا راهی نداریم جز اینکه متناسب با پیشرفت تکنولوژی خود را تطبیق دهیم که امروز این بستر این فناوری در کشور فراهم شده و ما باید حداکثر استفاده را از آن ببریم.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در گذشته فردی که می خواست برای انتقال وجه یا عملیات بانکی دیگری اقدام کند باید عابربانکی پیدا می کرد اما این موضوع وقت او را تلف می کرد و در مصرف سوخت و حجم ترافیک شهری نیز موثر بود اما امکان پرداخت موبایلی کار بزرگی است و امیدواریم که همه برای فرهنگ سازی استفاده از این فناوری کمک کنیم.

نگرانی از بابت عدم امنیت شبکه در سیستم بانکی وجود ندارد

عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامیدر خصوص اینکه از معایب استفاده از تلفن همراه و شبکه اینترنت برای انجام عملیات بانکی، عدم امنیت شبکه و احتمال هک شدن حساب بانکی مشتریان از سوی هکرهای اینترنتی است، تصریح کرد: در حال حاضر سیستم کنترلی کشور به گونه ای است که نگران عدم امنیت شبکه نیستیم بلکه معتقدیم که باید این کار در سطح کشور و به صورت هماهنگ اجرا شود./

پایان پیام