بانکداری نیوز

کد خبر: ۶۶۵ | تاریخ انتشار : ۰۳-۰۹-۱۳۹۵ - ۷:۲۴ | نسخه چاپی نسخه چاپی
نمایندگان مردم تاکید کردند؛

محرومیت های اجتماعی در برخی مجرمان از جمله در بحث مفاسد اقتصادی بازدارندگی بیش از زندان داشته و می تواند الگویی برای عدم تکرار تخلف را در بر داشته باشد.

به گزارش بانکداری خبر به نقل از خانه ملت-گروه اقتصادی: با توجه به حجم بالای زندانیان چندی پیش دستور العمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها در اجرای سیاست‌های کلی قضایی مصوب مقام معظم رهبری در زمینه حبس زدایی تدوین شد؛در این راستا “مصطفی پورمحمدی “وزیر دادگستری در گفت وگو با خانه ملت از تدوین مجازات های جایگزین برای متخلفان اقتصادی خبر داده و گفت:به جای مجازات های مالی و زندان و امثال آن، فرد با محرومیت اجتماعی مجازات می شود.

وزیردادگستری ادامه داد:در قانون مجازات اسلامی و همچنین در قوانینی که به تازگی پیشنهاد می دهیم،برای تخلفات و جرایم مالی بیشتر محرومیت های مالی را در دستورکار قرار داده ایم.

مصطفی پورمحمدی
پورمحمدی با اشاره به مزایای مجازات های جایگزین زندان،گفت:بااین تغییر رویه مجازات مفسدان اقتصادی سبک تر نمی شود؛تنها راه برخورد با بحث تخلفات اقتصادی تغییر می کند، البته مفاسداقتصادی موارد خاصی است که باید به اشد مجازات برسند.

بسیاری ازکارشناسان امر به موفقیت آمیزتربودن محرومیت های اجتماعی از مجازات هایی چون حبس اشاره کرده و معتقدند باید با تخریب شخصیت متخلفان اقتصادی با درنظرگرفتن محرومیت های اجتماعی در جامعه از پرداخت جزای نقدی و طی دورانی کوتاه از زندان آن ها که باز هم تکرار جرایم را در پی دارد جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد:ما می خواهیم مجازاتی صورت بگیرد که بازدارنده باشد؛درحال حاضر در بسیاری مواقع مجازات زندان برای تخلفات مالی بازدارندگی ندارد؛کاری باید انجام شود که فرد بداند تخلف اقتصادی برای وی به صرف نیست.

وزیردادگستری گفت:محرومیت فرد مفسداقتصادی ازانجام فعالیت اقتصادی می تواند بازدارندگی از تکرار فساد داشته باشد.

آیا زندان همیشه راهی مناسب برای تنبیه و مجازات است؟ آیا آن گونه که برخی می گویند زندان «مدرسه ی تبهکاران» است؟ آیا راه های دیگری می تواند جایگزین حبس به ویژه برای مجرمان اقتصادی شود؟ درگفت و گو با برخی اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به این پرسش ها پاسخ داده شده که در ذیل می خوانید:

یحیی کمالی پور

کمالی پور:ضرورت لحاظ مجازات های جایگزین برای مجرمان مالی که توان پرداخت ندارند

یحیی کمالی پور درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با تاکید براینکه طرح جایگزین محرومیت های اجتماعی به جای زندان برای مجرمان مالی که توان پرداخت ندارند بهتر است،گفت:با افزایش آمار زندانیان مالی و مخارج سنگینی که به این دلیل بردوش دولت گذارده می‌شود،بهترین راه محرومیت های اجتماعی است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه زندانی کردن بدهکاران مالی اگر توان پرداخت بدهی خود را نداشته باشند نفعی نخواهد داشت،افزود:باید با درنظرگرفتن مجازات های جایگزین حجم ورودی به زندان ها را به ویژه در جرایم مالی کاهش دهیم.

وی با تاکید براینکه برای مجازات مفسدان اقتصادی جزایی بیشتر از زندان هم وجود دارد،گفت: علاوه بر ضرورت بازگرداندن پول ها در مفاسد اقتصادی،مجرمان باید با اشد مجازات تاوان پس بدهند.

ایجاد خلل در اقتصاد کشور با مجازات های سنگینی باید همراه باشد

این نماینده مردم درمجلس دهم،با بیان اینکه ایجاد خلل در اقتصاد کشور با مجازات های سنگینی باید همراه باشد، افزود:درهیچ جای دنیا تنها محرومیت های اجتماعی برای مفسدان اقتصادی لحاظ نمی شود.

کمالی پور با تاکید براینکه مفسدان اقتصادی و زندانیان مالی علاوه برمحرومیت از مزایای اجتماعی باید برای متنبه شدن مجازات های سنگینی را تحمل کنند،تصریح کرد:برخورد با مفسدان اقتصادی که کشور را دچار مشکل کرده اند؛بدون هیچ گونه رأفت اسلامی باید صورت بگیرد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:باید دسته بندی مشخصی در خصوص بدهکاران مالی و مجرمان اقتصادی صورت بگیرد تا به مراتب جرایم آن ها برخوردهای منطقی و درستی صورت بگیرد.

حسن نوروزی

نوروزی:مجازات های جایگزین زندان برای مجرمان اقتصادی بازدارندگی در تکرار جرایم را در پی دارد

حسن نوروزی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، با اشاره به پیشنهاد مطرح شده در خصوص جایگزینی محرومیتهای اجتماعی به جای زندان برای مجرمان اقتصادی، گفت: دست قاضی درخصوص جاگزینی این نوع مجازات ها باز بوده و درحال حاضر زندان دیگر جوابگوی چنین تخلفاتی نیست.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، با تاکید براینکه باید مجازات ها بازدارندگی از تکرار جرایم را دربر داشته باشند،افزود:روی آوردن دستگاه قضا به مجازات های جایگزین زندان راهکار خوبی برای کاهش جرایم است.

وی با بیان اینکه مفسدان اقتصادی با محرومیت از انجام کارهای اجتماعی، معاملات، منع ورود به بازار یا تبعید بیشتر از زندان متنبه خواهند شد،تصریح کرد: باتوجه به حجم بالای ورودی به زندان باید مجازات های جایگزین در دستورکار قرار بگیرد.

تخریب شخصیت پوشالی مفسدان اقتصادی در ملاء عام درس عبرتی برای سایرین

این نماینده مردم درمجلس دهم،با تاکید بر بازدارندگی بیشتر مجازات های جایگزین زندان برای مجرمان،گفت: تخریب شخصیت پوشالی برخی مفسدان اقتصادی در ملاء عام درس عبرتی برای سایرین خواهد شد.

نوروزی با بیان اینکه به طورحتم در صورت ارسال لایحه مجازات های جایگزین زندان به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس؛این لایحه با استقبال نمایندگان منجر خواهد شد،افزود: باید در مسیری حرکت کنیم که کاهش جرم را شاهد باشیم.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:درصورتیکه دولت لایحه ای درخصوص جایگزینی محرومیت های اجتماعی به جای زندان برای مجرمان اقتصادی به مجلس ارایه نکند؛مجلس خود وارد تدوین طرحی در این باره خواهد شد.

کاظمی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت

کاظمی:مجازات های جایگزین زندان برای بسیاری از مجرمان اقتصادی بازدارندگی دارد

محمد کاظمی درگفت وگو باخبرنگار خبرگزاری خانه ملت،با تاکید براینکه طرح جایگزین محرومیت های اجتماعی به جای زندان برای مجرمان مالی که توان پرداخت ندارند بهتر است،گفت: محرومیت های اجتماعی برای برخی مجرمان اقتصادی سودمندی بیشتر از زندان را دارد.

نماینده مردم ملایر درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تبعیدشدن مجرم اقتصادی به شهر دیگر یکی از مجازات های جایگزین زندان است،افزود:با افزایش آمار زندانیان مالی و مخارج سنگینی که به این دلیل بر دوش دولت گذارده می‌شود،بهترین راه محرومیت های اجتماعی است.

مجازات های جایگزین زندان بنا به صلاحدید قاضی درنظرگرفته می شود

وی با تاکید براینکه در قانون مجازات های اسلامی جایگزینی محرومیت های اجتماعی به جای زندان دیده شده است،تصریح کرد:دراین قانون بنا به صلاح دید قاضی مجازات های جایگزین برای مجرمان درنظرگرفته می شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم،ادامه داد:قاضی پس از صدور حکم محکومیت برای مجرمان اقتصادی می تواند در راستای ارایه حکم تکمیلی اقدام به صدور برخی احکام در رابطه با محرومیت های اجتماعی کند.

کاظمی درباره کارآمدی روش جایگزینی مجازات های جایگزین به جای زندان،گفت:هرپرونده قضایی یک پروژه مجزایی است؛با توجه به جرم و میزان ارتکاب به آن کارآمدی روش جایگزینی محرومیت های اجتماعی به جای زندان متفاوت است.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی،یادآور شد:مجازات های جایگزین زندان برای بسیاری از مجرمان چه در زمینه تخلفات مالی و چه غیر آن بازدارندگی بالایی دارد.

پورمختار

پورمختار مطرح کرد: لزوم توجه قضات به موضوع استفاده از مجازات جایگزین حبس با هدف کاهش تعداد زندانیان

محمدعلی پورمختار در گفت وگو با خحبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با مثبت ارزیابی کردن پیشنهاد در نظر گرفتن مجازات های جایگزین زندان برای مجرمان اقتصادی، گفت: در حال حاضر با توجه به حجم بالای زندانیان و در برخی مواقع بازدارنده نبودن زندان برای متخلفان باید مجازات های جایگزین مانند محرومیت های اجتماعی از سوی قضات اعمال شود.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه قضات باید به بحث استفاده از مجازات جایگزین حبس با هدف کاهش تعداد زندانیان توجه کنند، افزود: به طورحتم با کاهش تعداد زندانیان بخش عمده ای از مشکلات اجتماعی حل خواهد شد.

اثرگذاری محرومیت های اجتماعی بر بازدارندگی از جرم بیش از زندان است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه اثر گذاری محرومیت های اجتماعی بر بازدارندگی از جرم بیش از زندان است، تصریح کرد: با استفاده از مجازات جایگزین حبس حداقل یک سوم از آمار زندانیان کاهش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه درنظرگرفتن برخی محرومیت های اجتماعی از قبیل منع ورود به بازار برای مجرمان اقتصادی بازدارندگی بسیاری از تکرار جرم دارد، گفت: در حال حاضر افراد با ارتکاب جرایم اقتصادی می دانند با زندانی شدن به مدت مشخص یا پرداخت جریمه آزاد هستند؛از این رو آزادانه دست به ارتکاب جرم در این زمینه می زنند.

پورمختار ادامه داد: با سخت گیری مسئولان در زمینه جایگزینی محرومیت های اجتماعی به جای زندان حجم جرایم و مفاسد اقتصادی ازسوی افراد کاهش یافته و درس عبرتی برای دیگران خواهد شد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مجلس با کاهش ورودی به زندان ها موافق بوده و در این راستا آماده همکاری به دولت است./

پایان پیام

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=665

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار