بانکداری نیوز

کد خبر: ۸۴ | تاریخ انتشار : ۰۷-۰۳-۱۳۹۵ - ۱۲:۱۱ | نسخه چاپی نسخه چاپی

کارشناسان براین باور هستندکه انقطاع ارائه تسهیلات توسط بانک‌ها در بازه های زمانی خاص، بی‌تاثیر برنظام اقتصادی کشور نیست و بانک مرکزی باید به دنبال راهکار اساسی برای رفع این مشکل باشد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، پرداخت تسهیلات بانکی در ماه های پایانی و معمولاً یکی دو ماه ابتدایی سال با محدودیت هایی رو برو می شود و عمده توجیه و توضیح بانک‌ها برای قفل شدن پرداخت تسهیلات، بستن حساب‌ها و ابلاغ سیاست‌های جدید است.

البته تاخیر در پرداخت تسهیلات اقدام تازه ای نیست و ارائه وام در وقت مناسب در تمام ماه های سال با دلیل و منطق بانکی پشت گوش انداخته می شود و این امرنارضایتی مردم و تولیدکنندگان را به دنبال دارد.

بهمن عشقی دبیر کل اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص عدم ارائه تسهیلات بانکی در ابتدا و انتهای هرسال گفت: این مسئله یک پروتکل بانکی و منطبق با سیاست‌های پولی بانک مرکزی است.

وی تاکید کرد‌: همه جای دنیا این رویداد اتفاق می‌افتد و فقط مربوط به بانک‌های ایران نیست.

** بانک هایی که دلشان با تولید نیست

بهرام پارساپور، کارشناس بانکی نیز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: این مسئله در بیشتر بانک‌های تجاری به دلیل چک کردن حساب و کتاب‌های سالیانه و سنجش ترازهای بانکی اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: هیچ منطقی پشت این اقدام نیست و دلایل بانک‌ها از قبیل اعلام نرخ سود تسهیلات توسط بانک مرکزی و یا محاسبه حساب‌های سالیانه توجیه‌پذیر نیست.

این کارشناس بانکی در ادامه گفت: بسیاری از بانک ها در زمینه تسهیلات‌دهی به بنگاه های اقتصادی فعالیتی نمی‌کنند و تسهیلات را به افراد و یا شرکت‌های خاص می‌دهند تا در بازار غیر مولد سرمایه گذاری کنند که نتیجه آن ضربه به پیکره اقتصاد و تولید است.

** تاخیر در تصویب بودجه، عامل بلاتکلیفی بانک‌ها در ابتدای سال

محمد بلوریان، عضو هیئت علمی دانشگاه نیز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بیان کرد: بودجه در بسیاری از سال‌ها به صورت دو دوازدهم تصویب می شود که این مسئله قفل شدن کارهای اقتصادی و بلاتکلیفی سرمایه‌گذاران را در پی دارد.

وی با اشاره به اینکه دولت بزرگترین بدهکار به بانک‌ها است، افزود: تسویه حساب دولت با بانک‌ها افزایش تسهیلات را به دنبال خواهد داشت.

بلوریان در پایان تاکید کرد: باید قوانین مشخصی در این زمینه تصویب شود تا بانک‌ها بصورت دلخواه ارائه تسهیلات را قطع نکنند و ملزم به پرداخت تسهیلات در تمامی اوقات سال باشند.

نباید فراموش کنیم که قطعا انقطاع ارائه تسهیلات توسط بانک‌ها، بی‌تاثیر بر نظام اقتصادی کشور نخواهد بود و بانک مرکزی باید به دنبال راهکار اساسی برای قانون‌گذاری مدون جهت جلوگیری از تاخیر در وام‌دهی توسط بانک‌ها در سال‌های آینده باشد چراکه این امر در درجه اول به مردم و تولیدکنندگان آسیب وارد می‌کند و تصمیم‌گیری برای بسیاری از بخش‌های دولتی و خصوصی را به تعویق می‌اندازد.

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=84

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار