بانکداری نیوز

کد خبر: ۸۵۰ | تاریخ انتشار : ۲۸-۰۴-۱۳۹۶ - ۷:۴۴ | نسخه چاپی نسخه چاپی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گف: اولویت اول نظام بانکی کاهش نرخ تامین مالی در اقتصاد است.

به گزارش بانکداری خبر – محمدرضا پورابراهیمی داورانی در گفت وگو با خانه ملت، درخصوص جلسه امروز(سه شنبه ۲۷ تیرماه) کمیسیون اقتصادی گفت: در نشست امروز با حضور مدیران بانک های دولتی و همچنین رضوی معاون وزیر اقتصاد و معاونان بانک مرکزی مسائل و چالش های نظام بانکی مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این جلسه مدیران بانکی دغدغه های خود را درخصوص فعالیت های بانکی و استمرار فعالیت ها و بحث افزایش سرمایه بانکی مطرح کردند.

وی با بیان اینکه باید مطالبات از نظام بانکی پیگیری شود، افزود: علاوه بر بررسی گزارشات مدیران بانک های دولتی، در این جلسه تاکید شد که باید اقداماتی نیز در راستای حل مشکلات بانک ها انجام شود.

پورابراهیمی داورانی تاکید کرد: اولویت اول نظام بانکی نحوه اجرای کاهش نرخ تامین مالی در اقتصاد کشور است، به دلیل اینکه ادامه این وضعیت نظام بانکی را با چالش روبرو می کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: افزایش نرخ تامین مالی در اقتصاد به واسطه افزایش نرخ سود سپرده ها در رقابت بسیار ناسالم بین مجموعه های دارای مجوز و مجموعه های فاقد مجوز شکل گرفته و شرایطی را ایجاد کرده که قاعدتاً حرکت اقتصادی را برای نظام بانکی با چالش روبرو می کند.

وی تصریح کرد: بانک ها در حالی نرخ سود سپرده بالا پرداخت می کنند که در عملیات اقتصادی نرخ کمتر عایدی نصیب خود نمی کنند که تداوم این وضعیت بعد از گذشت حدود ۲ سال دیگر به گسست جدی در نظام بانکی منتهی می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: محور بحث های جلسه درخصوص نحوه مدیریت دارایی های نظام بانکی، نحوه تامین مالی و نرخ سود بانکی بود و در این جلسه مقرر شد بعد از اتمام تعطیلات مجلس نشست های مشترک بین کمیسیون اقتصادی مجلس و مسئولان نظام بانکی درخصوص بررسی راهکارهای کاهش نرخ تامین مالی صورت گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نرخ تامین مالی به واسطه افزایش نرخ سود سپرده ها، بنگاه های اقتصادی را دچار چالش کرده و باید به این مسئله رسیدگی جدی شود.

گفتنی است در این نشست سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از سختگیری بانک ها درخصوص معرفی ضامن از سوی متقاضیان دریافت وام خرد انتقاد کرد و گفت: باید شرایطی فراهم شود که متقاضیان وام های خردی که نمی توانند کارمند رسمی دولت به عنوان ضامن برای دریافت وام به بانک معرفی کنند، فراهم شود که از ظرفیت حساب یارانه سرپرست خانوار به عنوان ضمانت استفاده شود.

لازم به ذکر است در این جلسه سایر اعضای کمیسیون اقتصادی نیز بر رفع مشکلات نظام بانکی و تسهیل در ارائه وام های خرد به مردم تاکید کردند./

پایان پیام

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=850

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار