بانکداری نیوز

کد خبر: ۸۶۵ | تاریخ انتشار : ۱۵-۰۵-۱۳۹۶ - ۸:۵۰ | نسخه چاپی نسخه چاپی
ولی الله سیف؛

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تورم انتظاری روند نزولی دارد، گفت: با توجه به اینکه تورم نقطه به نقطه روند نزولی یافته است، شرایطی ایجاد می شود که در ماه های آینده هم روند نزولی تورم را شاهد باشیم.

به گزارش بانکداری خبر به قنل ازخبرگزاری صداوسیما؛ ولی الله سیف با حضور در برنامه نگاه یک سیما با اشاره به مراسم تحلیف ریاست جمهوری افزود: آمریکا همه تلاش خود را به کار گرفته است تا ایران را در سطح بین المللی منزوی کند. اما سطح مقاماتی که از کشورهای مختلف در این مراسم شرکت کرده بودند از رئیس جمهور، رئیس مجلس، وزرا و سازمان های بین المللی نشان داد جمهوری اسلامی ایران در سطح بین المللی جایگاه رفیع پیدا کرده است.

وی ادامه داد: همه تلاش آمریکا با توجه به نوع اقدام و نوع نگاهی که در جمهوری اسلامی ایران در روابط بین‌المللی وجود دارد نقشه بر آب شد و جایگاه بالایی را در سطح بین المللی و به عنوان کشور پرقدرت در منطقه در همه مراودات بین المللی حضور داریم و کشور ما در منطقه آشوب زده در امنیت بسیار کامل قرار دارد و با عنوان مردمسالاری دینی در جهان به عنوان جایگاه واحد در حال فعالیت است.

سیف گفت: با توجه به برخورداری کشور ما از گذشته درخشان از زمان دفاع مقدس و ایثارگری‌های شهدا و جانبازان که آثار آن را اکنون داریم، مکلفیم تا همه توان را در جهت خدمت هر چه بیشتر به مردم عزیز و وفادار به کار گیریم.

وی افزود: در ارتباطات و مذاکراتی که داریم کاملا احساس می‌شود که کشورهای دیگر احترام ویژه را برای کشور ما قایل هستند به ویژه در ۴ سال اخیر در زمینه دیپلماسی و روابط بین المللی درخشش ویژه داشتیم.

سیف با بیان اینکه برجام از دستاوردهای مهم ماست، ادامه داد: آمریکایی ها احساس می‌کنند ایران هر روز قدرتمندتر می‌شود و جایگاه بزرگ و بلندی را برای خود ایجاد کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی درباره گمانه زنی‌ها برای کابینه دولت دوازدهم و در پاسخ به این پرسش که آیا در دولت دوازدهم حضور خواهید داشت؟ گفت: در این زمینه رئیس جمهور تصمیم می‌گیرد و بر اساس نیازی که در کابینه احساس کند با نوع عملکرد و شناختی که دارد تصمیم می گیرد اما به صورت معمول دوره‌های مسئولیت بانک مرکزی ۵ ساله است و بنده احتمالاً این توفیق را خواهم داشت که حداقل یکسال آینده را حضور داشته باشم.
ایجاد ثبات و آرامش در بازار ارز و اقتصاد، روند کاهشی تورم از ۴۰ درصد به تک رقمی

سیف با بیان اینکه دولت یازدهم در شرایط سختی آغاز به کار کرد، افزود: با سعه‌صدر برنامه‌ریزی هایی انجام شد و نتایج پربار و پرثمری را ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: ایجاد ثبات و آرامش در بازار ارز و اقتصاد، روند کاهشی تورم از ۴۰ درصد به تک رقمی و اصلاحات نظام بانکی از جمله دستاوردهای ارزشمند دولت یازدهم است.
روابط بانکی زیادی ایجاد شده اما انتظاراتی را که داشتیم هنوز برآورد نشده

رئیس کل بانک مرکزی درباره آنچه محقق نشد هم گفت: فکر می‌کردم پس از برجام ارتباطات بانکی بین المللی ما در شرایط مطلوبی قرار می گیرد و می‌توانیم روابط بانکی را درحد نیاز ایجاد کنیم و به تبع آن اقداماتی مانند یکسان سازی نرخ ارز می تواند عملیاتی شود اما متاسفانه به علت نبود روابط بین المللی کافی هنوز انجام نشده است.

سیف افزود: البته نسبت به پیش از برجام روابط بانکی زیادی ایجاد شده اما انتظاراتی را که داشتیم هنوز برآورد نشده است.

وی تعیین تکلیف موسسات اعتباری غیر مجاز را از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم برشمرد و اضافه کرد: وضعیت بازار پولی کشور آشفته بود و بازار غیرمتشکل پولی شامل موسسات اعتباری بزرگ و گسترده در سراسر کشور داشتیم که با سرمایه های مردم ریسک های بسیارزیادی را ایجاد می کردند اما اکنون تعیین تکلیف شدند.

سیف با بیان اینکه سعی می کنیم سیاست پولی اثر بخشی را داشته باشیم، گفت: اکنون موسسه غیر مجازی که بتواند ادامه فعالیت دهد نداریم و ادامه فعالیت آنان فسادهای زیادی را در زمینه های مختلف ایجاد می کرد که ریشه های آن از بین رفت.

دانلود
زمانی که شخص تقاضای وام ازدواج می‌کند تا دریافت وام بیشتر از یک ماه منتظر نباشد

وی درباره وام ازدواج هم گفت: منابع قرض الحسنه نظام بانکی از محدودیت هایی برخوردار است و رشد بالایی ندارد اما در همین شرایط مبلغ قرض الحسنه وام ازدواج از سه میلیون به ۱۰ میلیون تومان رسید و نظام بانکی تلاش بسیار گسترده ای را انجام داد تا بتواند این نیاز را تامین کند.
سیف ادامه داد: با طولانی شدن صف انتظار برای دریافت وام ازدواج طرح ضربتی را اجرا کردیم که موثر واقع شد و پیش بینی ما این است که تا پایان شهریور صف از بین برود و زمانی که شخصی تقاضای وام ازدواج می کند تا دریافت وام بیشتر از یک ماه نباشد.

وی اضافه کرد: بانک ها برخورد مثبتی را در این باره داشتند و رضایت عمومی هم به وجود آمده است.

داتلود
رئیس کل بانک مرکزی گفت: نرخ تورم در پایان سال ۹۵ نه درصد بود اما در فروردین و اردیبهشت مقداری افزایش یافت و در خرداد به ۱۰ و ۲ دهم، تیر به ۱۰ و سه دهم درصد رسید اما تورم نقطه به نقطه روند نزولی پیدا کرد و به این معنی است دوباره به دامن تک رقمی شدن نرخ تورم بر می گردیم.

سیف افزود: آمار بانک مرکزی در مقایسه با آمار مرکز آمار مقداری بالاتر است و آمار مرکز آمار ایران ۲ تا سه درصد کمتر نشان می دهد.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی در حال تغییر سال پایه آماری خود است، ادامه داد: در گذشته ۸۳ بودیم و اکنون ۹۰ است و از ماه آینده مبنا، سال ۹۵ خواهد بود که این موضوع موجب افزایش دقت در محاسبات خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: خوشبختانه می توانیم این اطمینان را داشته باشیم که در دامنه تورم تک رقمی بمانیم.

وی افزود: به علت افزایش تورم نقطه به نقطه، تورم افزایش یافت و این افزایش شاید به علت افزایش قیمت ارز و گروهی از کالاها بود .

سیف با بیان اینکه تورم انتظاری روند نزولی دارد، گفت: با توجه به اینکه تورم نقطه به نقطه روند نزولی یافته است، شرایطی ایجاد می شود که در ماه های آینده هم روند نزولی تورم را شاهد باشیم.

وی افزود: تورم تا سه ماه آینده دوباره تک رقمی خوهد شد و افزایش نرخ ارز کند و تعدیل می شود .

داتلود

رشد نقدینگی بیشتر از حد معمول بوده
سیف در پاسخ به این پرسش که آیا دولت با تعمیق رکود، تورم را کنترل کرده است ؟ گفت: آنچه که می تواند موجب کاهش تورم و رکود شود این است که جلوی افزایش نقدینگی را گرفته باشیم در حالی که یکی از انتقاداتی که به دولت و بانک مرکزی وارد می کنند این است که رشد نقدینگی بیشتر از حد معمول بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: وجود رکود را در اقتصاد قبول ندارم زیرا پارسال رشد اقتصادی خیلی خوبی داشتیم.

سیف اضافه کرد: رشد اقتصاد ما در سال ۹۵ ، دوازده و نیم درصد بود و بدون نفت این رقم به ۳ و سه دهم درصد می رسد.

وی ادامه داد: رشد اقتصادی در بخش کشاورزی ۴ و ۲ دهم درصد، در بخش نفت ۶۱ و ۶ دهم درصد، در بخش صنعت و معدن ۲ و دو دهم درصد، در بخش خدمات ۳ و ۶ دهم درصد بود و تولید ناخالص داخلی ما با نفت ۱۲ و نیم درصد و بدون نفت ۳ و سه دهم درصد رشد داشت و این شرایط مطلوبی است .

وی ادامه داد: هدفگذاری ما تحقق رشد ۸ درصد است و امیدواریم در سال‌های آینده رشد اقتصادی ما ثبات داشته باشد.

سیف با اشاره به اینکه فرآورده های پتروشیمی هم جزو غیرنفتی ها محسوب می شود، اضافه کرد: رشد اقتصادی بدون نفت در ۴ فصل سال ۱۳۹۵ از منهای یک و ۸ دهم درصد در فصل نخست، به ۵ و ۶ دهم درصد در فصل آخر رسید.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: پیش بینی ما این است که نظام بانکی امسال ۶۷۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کند در حالی که این رقم پارسال ۴۵۸ هزار میلیارد تومان بود.

ولی الله سیف در ادامه سخنان خود در برنامه نگاه یک افزود: از ۶۷۱ هزار میلیارد تومان حدود ۲۳۰ هزار میلیارد تومان تزریق جدید برای متقاضیان جدید تسهیلات خواهد بود.

وی ادامه داد: افزایش تسهیلات برای مشتریان قدیم می‌تواند موجب رونق تولید و اشتغال در کشور باشد و زمینه مثبتی را ایجاد خواهد کرد.

سیف با بیان اینکه پارسال ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به ۲۵ هزار و ۳۰۰ واحد کوچک و متوسط تسهیلات پرداختیم، گفت: برنامه ریزی کردیم امسال ۳۰ هزار میلیارد تومان برای واحدهای کوچک و متوسط و طرح های با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد تسهیلات پرداخت کنیم.
بخش عمده‌ای از دارایی‌های نظام بانکی دچار انجماد است و باید با تلاش اصلاح کنیم

وی ادامه داد: علاوه بر این ۲۰ هزار میلیارد تومان در هماهنگی که با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم تفاهم شده است که در جهت ایجاد اشتغال استفاده شود.

سیف با اشاره به اینکه نظام بانکی با مشکلاتی مواجه است، گفت: بخش عمده‌ای از دارایی‌های نظام بانکی دچار انجماد است و باید تلاش کنیم نظام بانکی مان را اصلاح کنیم.

وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت روش خوبی را برای کنترل اینکه تسهیلات در جهت درست خود مصرف شود اتخاذ کرده است و بر اساس آمار بیش از ۹۰ درصد تسهیلات در جهت اهداف مورد نظر صرف شود.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که علت افزایش شدید نقدینگی چیست؟ گفت: بخشی از این موضوع به تنگنای تسهیلاتی نظام بانکی و کمبود بودجه و همچنین حجم مطالبات نظام بانکی از دولت بر می گردد.

سیف افزود: با تدابیری که در نظر گرفتیم امیدواریم رشد نقدینگی روند نزولی یابد و نظام بانکی بیشتر در خدمت تولید و فعالیت های بخش خصوصی قرار گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه موسسه غیر مجاز نداریم گفت: همه این موسسات تعیین تکلیف شدند و این یکی از دستاوردهای دولت یازدهم است.

وی از استانداران، نیروی انتظامی و وزارت کشور خواست تا اجازه آغاز نطفه جدید موسسات غیر مجاز را ندهند.

سیف با بیان اینکه نرخ بالاتر سود ریسک بالاتر را در پی دارد، از مردم هم خواست گول چند درصد سود بالاتر برخی موسسات را نخورند .

رئیس کل بانک مرکزی گفت: دنیا به این نتیجه رسیده است که صندوق ضمانت سپرده برای مواقع بحرانی باید وجود داشته باشد تا در صورت ورشکستگی تا سطحی از مطالبات پرداخت شود.

وی با بیان اینکه مردم باید در سپرده گذاری خود حتی در موسسات مجاز دقت کنند، افزود: صندوق ضمانت سپرده ها تا ۱۰۰ میلیون تومان را ضمانت و بیمه کرده است.

سیف گفت: اگر کسی بیش از این پس انداز می‌کند باید دقت کند سپرده‌های خود را در بانک‌های مختلف بگذارد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بانک مرکزی بر روی بانک و موسسات مجاز نظارت می کند، افزود: اسامی موسسات مجاز در سایت بانک مرکزی وجود دارد.
یکی از بزرگترین مشکلات ما در پیاده سازی نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار، فعالیت‌های مخرب موسسات غیر مجاز بود

وی با بیان اینکه موسسه ای را داشتیم که ۸۴ درصد سود می‌پرداخت اما کلاهبردار بود، گفت: در شهریار جایی درست شد که ۲۷۰ میلیارد تومان از مردم پول جمع کرد که البته به موقع به سراغش رفتیم و آن را تعطیل کردیم.

سیف افزود: یکی از بزرگترین مشکلات بانک مرکزی در پیاده سازی نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار، فعالیت های مخرب موسسات غیر مجاز بود.

وی ادامه داد: اکنون در نظر داریم بسته سیاستی پولی مناسب را به تدریج پیاده سازی کنیم تا منجر به آرامش بازار شود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه نظام بانکی ما بر اساس قانون بانکداری بدون ربا فعالیت می کند گفت: در قانون بانکداری بدون ربا بانک وکیل سپرده گذار است و منابع سپرده گذار را در فعالیت های مثبت اقتصادی و عقود اسلامی مصرف می کند.

وی افزود: بر اساس قانون بانکداری بدون ربا نمی‌توانیم نرخ سود تعیین کنیم بنابراین شورای پول و اعتبار اگر نرخ را تعیین می کند علی الحساب است.

سیف ادامه داد: این طرح در دو هفته آینده عملیاتی می شود تا کل بانک‌ها مکلف شوند نرخ سود علی الحساب ۱۵ درصد فعلی را رعایت کنند و در آخر سال اگر سود آنها بیشتر یا کمتر شد محاسبه و پرداخت کنند و هر بانکی که خلاف این رویه عمل کند تخلف کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی درباره موسسه ثامن هم گفت: ثامن الحجج با ثامن الائمه متفاوت است.

وی افزود:موسسه ثامن الحجج تعطیل و تعیین تکلیف شد و سپرده گذاران آن هم بر اساس زمان بندی در حال دریافت سپرده های خود هستند و پرونده در دادگاه تشکیل شده است.

سیف گفت: اما موسسه ثامن الائمه نام خود را پس از تصویب بانک مرکزی مبنی بر اینکه نباید از اسامی متبرکه استفاده شود به «ثامن» تغییر داد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: موسسه ثامن مشکل خاصی ندارد و داریم تصمیم می گیریم که موسسه ثامن با موسسه کوثر تجمیع شوند و با هم فعالیت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی اخبار منتشر شد که تعدادی از بانک های بزرگ در دامن زدن به شایعه بروز بحران بانکی نقش داشتند تا بتوانند سپرده های مردم را به سمت خودشان هدایت کنند آیا این موضوع را تایید می کنید؟ گفت: خیر. این استنباط ها غلط است و اکنون همکاری خوبی میان بانک ها وجود دارد.

سیف ادامه داد: دشمنان ما تلاش داشتند شایعاتی را در کشور رایج کنند تا ذهنیت مردم را تحت تاثیر موسسات غیر مجاز به نظام بانکی کشور تعمیم دهند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: نظام بانکی ما با اقداماتی مانند جلوگیری از توزیع سود موهوم و تقویت ذخایر بانکی، استحکام مناسب تری پیدا کردند و در این مسیر حرکت می کنند.

وی با اشاره به اینکه بانک مهر اقتصاد هم مشکلی ندارد، گفت: موسسات کوثر، ثامن و مهر اقتصاد در حال تجمیع هستند و این موضوع برای سپرده گذاران و دارایی های آنها تزلزلی ایجاد نمی کند و این ها مجموعه های متعادلی هستند و در مدیریت خود دقت های لازم را داشتند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: موسسه ثامن الحجج بدون هیچ تخصصی ۵۰۰ شعبه در سراسر کشور تاسیس کرد و حدود ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پول جمع کرده بود و پول ها را بر باد داد اما بخش هایی از آن را توانستیم بازیافت کنیم.

وی افزود: فسادهای مختلف و تطمیع افراد، استخدام فرزندان مسئولان از جمله اقدامات آنها بود.

سیف گفت: موسسه فرشتگان هم این گونه بود که اکنون مسئول آن در زندان است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: تلاش بانک مرکزی این است تا خسارت مردم آسیب دیده از این موضوع را به حداقل برساند.

وی گفت: به محض اینکه دارایی های این موسسات شناسایی شود در مرحله اول اصل پول سپرده ها و در مرحله دوم سود متعارف آن پرداخت خواهد شد و بر اساس قرارداد این موسسات عمل می شود.
از طریق بانک مرکزی خط اعتباری به کاسپین داده شد و در حال پرداخت است

سیف ادامه داد: از آنجا که این موسسات ورشکستگی با تقصیر هستند طلب سپرده گذاران از همه داراییهای آنها پرداخت می‌شود و حتی سهام آنها متعلق به سپرده گذاران است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: از طریق بانک مرکزی خط اعتباری به کاسپین داده شد و در حال پرداخت است.

وی افزود: متاسفانه دو گروه از سپرده گذاران درشت این موسسه مشکلاتی را ایجاد کردند یک گروه همان مدیران متخلفی هستند که اکنون در زندان هستند عده ای هم سپرده گذاران درشتی هستند که نمی خواهند اجازه دهند تا تکلیف سپرده گذاران کوچک مشخص شود و تلاش می کنند با روش های مختلف مانع از دریافت این سپرده شوند.

سیف ادامه داد: تلاش می کنیم با شناسایی هر چه دقیق تر دارایی ها به تعیین تکلیف سپرده های آن ها سرعت ببخشیم و از آنها انتظار داریم همراهی کنند و اگر اطلاعاتی در باره دارایی ها دارند اعلام کنند.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان کاهش نرخ سود سپرده ها کمتر از ۱۵ درصد و متناسب با تورم وجود دارد؟ گفت: بله. نرخ سود مناسب در نظام بانکی حول تورم است و با فاصله ۲ تا ۳ درصد قابل قبول است و بیشتر از آن نباید باشد.

سیف افزود: به تدریج سعی می کنیم با اصلاحاتی که انجام می دهیم نرخ سود سپرده ها را کاهش دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: میزان معوقات بانک ها از ۱۴ و یک دهم درصد در سال ۱۳۹۲ اکنون به ۱۰ درصد رسیده است و امیدواریم این روند کاهشی ادامه یابد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد از منابع بانکی منجمد شده است و گردش ندارد و این موضوع مشکلاتی را ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه نظام بانکی ما به شدت نیازمند اصلاحات اساسی است، افزود: حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بانک های ما دولتی است و برای اصلاح ساختار خود نیاز به منابع دارند.

سیف با اشاره به اینکه ستاد مبارزه با فساد اقتصادی فعال است، گفت: در سال ۱۳۹۲ کمیته فرادستگاهی در بانک مرکزی شکل گرفت تا بر روی معوقات دانه درشت ها تمرکز کند و تا کنون عملکرد خوبی داشته است.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه با دانه درشت ها برخورد می کنیم و نتایج آن مشخص خواهد شد، افزود: برای این افراد در مجتمع ویژه تشکیل پرونده شده و با دقت در حال رسیدگی است.
از استانداردهای نوین بانکی عقب ماندیم که به تدریج باید به آن برسیم

وی ادامه داد: به علت شرایط تحریمی از استانداردهای نوین بانکی عقب ماندیم که به تدریج باید به آن برسیم.

سیف درباره بدهی های دولت به بانک ها گفت: رقمی را در دفاتر نظام بانکی داریم که طلب از دولت است و دفتری را هم وزارت امور اقتصادی و دارایی برای جمع بندی بدهی های دولت تشکیل داده است. این ۲ در مکانیسم محاسبه نرخ سود تفاوت دارند و نرخ سود محاسبه شده نسبت به بدهی دولت از سوی بانک ها با محاسبه دولت متفاوت است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: کمیته ای تشکیل شده از رئیس کل بانک مرکزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی و آقای نوبخت تا راهکار مناسب را در این زمینه به دولت ارائه کنیم تا مبنای محاسبه بدهی دولت به نظام بانکی کشور شود.

سیف گفت: رقمی که بانک ها در دفاتر خود دارند حدود ۱۴۵ هزار میلیارد تومان است اما آن رقمی که دولت تا پایان سال ۹۳ محاسبه کرده حدود ۸۷ هزار میلیارد تومان است.

وی درباره تغییر واحد پول کشورمان از ریال به تومان هم گفت: میان حذف ۳ یا ۴ صفر از واحد پول کشورمان و یا تغییر ریال به تومان اختلاف نظر بود که دولت در مجموع به این جمع بندی رسید تا فعلا اصلاح پولی یعنی حذف صفر را انجام ندهد و تومان را به جای ریال به عنوان واحد پول ملی کشور بشناسیم تا در یکی دو سال آینده و پس از استمرار پایدار تورم تک رقمی آن کار را انجام دهیم.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: هنوز تحریم های اولیه پابرجاست بنابراین نمی توانیم با دلار کار کنیم بنابراین بانک هایی که با دلار کار می کنند از طرف آمریکایی ها نگران هستند و این موضوع شرایط خاصی را ایجاد کرده است.

سیف درباره کارگروه مالی FATF گفت: اقداماتی را داخل کشور انجام دادیم و می خواهیم با پولشویی مبارزه کنیم و اجازه ندهیم نظام بانکی بستر پولشویی قرار گیرد و پول های نامناسب در سیستم بانکی تطهیر شوند و از طریق نظام بانکی ما تروریزم تامین مالی نشود بنابراین ضوابطی را هم در این زمینه تصویب و به نظام بانکی ابلاغ کردیم.

وی اضافه کرد: وقتی این اقدامات را به کار گروه مالی منعکس کنیم اثرات مثبتی دارد.

سیف گفت: پیش بینی ما این است که با ادامه این روندی که در حال انجام آن هستیم در نشست آتی کار گروه مالی وضعیت ما بهتر شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: البته در آن جا برخوردهای سیاسی هم انجام می دهند و اگر برخورد سیاسی نکنند ما به نتیجه خواهیم رسید.
وی گفت: اسم این کار ما همکاری با FATF نیست بلکه ما بعد تخصصی خودمان را انجام می دهیم.

سیف افزود: نتیجه تعامل ما با این کارگروه مالی این است که در آن جا با طبقه بندی کشورها دامنه ریسک را در کشورها تعیین می کنند و این موضوع در همکاری بانک های جهانی با بانک های ما موثر است.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود درباره نگرانی انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی از مشکلاتی که برای شرکت های پتروشیمی داخلی در خصوص صادرات محصول و انتقال پول ناشی از آن به وجود آمده است، گفت: در ملاقاتی که با سفیر چین داشتیم مذاکراتی را انجام دادیم و سفیر ما در چین هم در حال پیگیری این موضوع است و احتمالا نشستی را در این زمینه با رئیس کل موسسه نظارت بانکی آن ها برگزار می کنیم و این موضوع در آن جا قابل حل است.

وی ادامه داد: شرایط ما در FATF به گونه ای نیست که بانک ها مشکل داشته باشند و ما اکنون با برخی از بانک های اروپایی مشغول کار هستیم اما نگرانی از ناحیه آمریکا موجب شده است برخی از بانک ها بترسند.

سیف درباره آزادسازی پولهای بلوکه شده ایران پس از برجام گفت: اصولا وارد شدن پول های ما از خارج به داخل کشور بی معنی بود و منابع خود را باید به مصرف واردات کالاهای مورد نیاز کشور برسانیم بنابراین باید حساب هایی باشد تا بتوانیم دستور پرداخت بدهیم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: اکنون ما هیچ پول بلوکه شده ای نداریم و همه منابع ما آزاد شده و در اختیار ماست و شرایط ما عادی است.

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=865

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار