بانکداری نیوز

کد خبر: ۸۸۹ | تاریخ انتشار : ۲۸-۰۵-۱۳۹۶ - ۸:۰۵ | نسخه چاپی نسخه چاپی
نادران عنوان کرد

نماینده ادوار مجلس گفت:برای استقلال بانک مرکزی نظام بانکی کشور باید ساماندهی و مدیریت پول در کشور اصلاح شود.

به گزارش بانکداری خبر  – الیاس نادران در گفت وگو با  خانه ملت، در خصوص ساماندهی سیستم و بانکی، گفت:استقلال بانک مرکزی بر این مبحث که سامان اقتصادی کشور به نحوی باشد که هر شخصی در مدیریت خود بتواند وظیفه خود را انجام دهد فرع است.

نماینده ادوار مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، افزود: استقلال بانک مرکزی به معنای آن بوده که مجموعه ای از مدیران بازار پول کشور اجازه داشته باشند که مستقل از سیاست های دولت، سیاست های حاکمیت و مجلس تصمیم گیری کند، در غیر اینصورت استقلال معنایی ندارد و این مشکلی بوده که تا زمانی که علاج نشود مشکل بانک مرکزی رفع نمی شود.

شورای پول و اعتباری که بیشتر اعضای آن نمایندگان قوه مجریه هستند، برای تصمیم گیری استقلال لازم را ندارد

نادران ادامه داد: شورای پول و اعتباری که نمایندگان قوه مجریه هستند باید مستقل از سیاست های حاکمیت و مجلس تصمیم گیری کنند وگرنه استقلال این شورا هیچ معنایی ندارد، ادامه داد:شورای پول و اعتباری که بیشتر اعضای آن نمایندگان قوه مجریه هستند، برای تصمیم گیری استقلال لازم را ندارد، البته از مجلس مستقل بوده اما از قوه مجریه استقلال ندارد.

وی با بیان اینکه استقلال بانک مرکزی در این صورت معنا پیدا می کند که مدیران بانک ها با مدیریت بانک مرکزی جلسه تشکیل داده و درباره سیاست های پولی کشور تصمیم بگیرند، یادآور شد:گاهی این سیاست ها حتی مغایر با سیاست های مجلس، دولت و سایر سیاست ها است، چراکه که اگر سیاست های پولی قابل کشف باشد و بتوان فهمید که مدیران پولی کشور می خواهند چه اقدامی انجام دهند، تمام کسانی که در بازار پول فعال هستند تمام توان خود را معطوف این بخش می کنند.

استقلال بانک مرکزی یعنی غیرقابل پیش بینی بودن سیاست های بانکی

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: استقلال بانک مرکزی به این منظور بوده که هیچ وقت هیچ کسی جز جمع محدودی که بر اساس منافع ملی کشور تصمیم گیری می کنند نتوانند نسبت به تصمیماتی که اخذ می شود پیش بینی لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: اصطلاحا در برخی مواقع تصمیمات غیرعقلایی اخذ می شود همانند اینکه در مواردی که شرایط کشور انقباضی است، برای تحریک تقاضا ایجاب می کند که سیاست پولی انبساطی ایجاد شود، لذا اگر شخصی همانند مشاوران اقتصادی و افراد خبره بازار پول از این موضع آگاه شوند این موضوع را تشدید کرده و کار دولت و سیستم بانکی را خراب می کنند.

مدیران بانکی تنها باید در برابر منافع سپرده گذاران پاسخگو باشند و لاغیر

نادران اظهار کرد:ممکن است علیرغم اینکه شرایط بازار انقباضی است مدیران بانکی تصمیم بگیرند که شرایط در کوتاه مدت انقباضی باشد، تا پیش بینی هایی را که ممکن است براساس رفتار عقلایی پیش آید را خنثی کنند.

وی با بیان اینکه علیرغم اینکه استقلال بانک مرکزی خوب بوده اما بر اینکه سیستم اقتصادی اصلاح شده فرع است، افزود: برای استقلال بانک مرکزی نظام بانکی کشور باید ساماندهی و مدیریت پول در کشور اصلاح شود و اختیارات به جمعی داده می شود که فارغ از تمایلات دولت، مجلس و حاکمیت تصمیمی به نفع منافع ملی و تمام مردم بگیرد که به نظر بنده هنوز برای وارد شدن به این فازها فاصله داریم.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم، تصریح کرد: اگر استقلال بانک مرکزی به این معنا است که مدیران بانکی یا شبکه ای از مدیران کشور تصمیم گیر باشند به مجلس و دولت پاسخگو نمی شوند، چراکه این مدیران تنها باید در برابر منافع سپرده گذاران و افرادی که در سیستم بانکی فعالیت می کنند پاسخگو باشند و لاغیر./

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=889

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار