بانکداری نیوز

کد خبر: ۹۰۸ | تاریخ انتشار : ۱۲-۰۶-۱۳۹۶ - ۷:۰۳ | نسخه چاپی نسخه چاپی
فرشادان مطرح کرد:

عضو کمیسیون بودجه مجلس، گفت:اگر نظارت‌ها بر کاهش نرخ سود بانکی ضعیف باشد ماجرای موسسات مالی غیرمجاز باردیگر تکرار می شود.

به گزارش بانکداری خبر – سید مهدی فرشادان در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اجرای ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر کاهش سود بانکی از امروز، گفت: تعیین نرخ ۱۵ درصدی نرخ سود سپرده ها اقدامی بسیار منطقی است و اگر در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال به دنبال رونق اقتصاد هستیم نرخ سود سپرده ها باید کاهش یابد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اگر میزان سود سپرده ها بیش از حد معقول باشد، مراجعات مردمی برای سپرده گذاری در بانک ها افزایش می یابد، افزود: اگر سود سپرده ها به نرخ منطقی دست یافته و به سمت تولید حرکت کند، دیگر سپرده ها در بانک ها تلنبار نشده و رسوب نمی کنند و سبب حرکت سپرده‌ها به سمت تولید می‌شود.

بازار به هر اقدامی که بانک مرکزی انجام می‌دهد، واکنش نشان می دهد

وی با تاکید بر اینکه باید بر روی کاهش نرخ سود سپرده های بانکی نظارت دقیقی صورت گیرد، ادامه داد: اگر نظارت‌ها ضعیف باشد موسسات دیگری همانند کاسپین ها و البرزها شکل می گیرند و برای اقتصاد کشور مشکلات فراوانی ایجاد می کنند، و مجلس نیز به عنوان نماینده مردم بر اجرای کاهش نرخ سود بانکی نظارت می‌کند.

نماینده نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به شوک بازار دلار در سال ۹۱، یادآور شد: بازار به هر اقدامی که بانک مرکزی و دستگاه‌های متولی اقتصاد انجام می‌دهند، واکنش نشان می دهد، اما این یک واکنش مقطعی بوده و اگر کاهش نرخ سود بانکی به خوبی اجرایی و سرمایه‌ها به سمت تولید هدایت شود شوک های کاذب برای هدایت سپرده ها به سمت بازار طلا و ارز نتیجه نمی دهد.

بازخورد کاهش نرخ سود بانکی باید از فضای اقتصادی جامعه دریافت شود

وی افزود: نظارت دولت نباید تنها در یک حوزه مشخص همانند بانک ها و کاهش نرخ سود بانکی باشد، بلکه باید در بازارهای جانبی که امکان حرکت سپرده ها به این بازارها وجود دارد نیز نظارت کافی انجام شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه بازخورد کاهش نرخ سود بانکی باید از فضای اقتصادی جامعه دریافت شود و براساس آن برنامه های دیگر اجرا شود، تصریح کرد: بر تمام بازارهای اقتصادی همانند ارز، طلا و بورس باید نظارت های لازم صورت بگیرد، که این امر به نظارت تمامی دستگاه ها همانند بانک مرکزی، دولت و مجلس نیازمند است، تا سپرده به بخش تولید انتقال یابد./

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=908

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار