بانکداری نیوز

کد خبر: ۹۶۱ | تاریخ انتشار : ۱۸-۰۷-۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸ | نسخه چاپی نسخه چاپی
آقاپورعلیشاهی:

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که برای اصلاح نظام بانکداری در کشور باید اجازه ورود بانک‌های خارجی داده شود تا فضای رقابتی فراهم شود.

به گزارش بانکداری خبر – معصومه آقاپور علیشاهی در گفت‌وگو با  خانه ملت، با اشاره به معضلات و مشکلات نظام بانکداری کشور اظهار داشت: پیش ازاینکه ساختار نظام بانکداری کشور را تغییر دهیم باید نگاهی به اصلاح ساختار اداری کشور داشته باشیم، به عبارت دیگر باید نظام اداری و بروکراسی کشور اصلاح شود تا سپس به نظام بانکداری ورود کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ادامه،برای اصلاح ساختار نظام بانکی در کوتاه مدت راهی را نیز پیشنهاد داد و گفت: برای اصلاح نظام بانکداری در کوتاه مدت باید زمینه هایی برای ایجاد رقابت فراهم شود؛ همچنین لازم است FATF را بپذیریم، از سوی دیگر باید بانک های خارجی وارد ایران شوند.

نماینده مردم شبستر در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید دارد که اگر بانکداری خارجی وارد ایران نشود، خواه ناخواه هزینه بانکداری در کشور همچنان بالا خواهد بود و توفیق چندانی در زمینه اصلاح نظام بانکداری بدست نمی آید.

وی ادامه داد: حتما باید بانک های خارجی وارد ایران شوند تا نوع بانکداری نوین و بازار رقابتی در کشور ایجاد شود تنها از این مسیر می توانیم سیستم بانکداری را اصلاح کرد.

تجمیع موسسات و ادغام در بانک ها اشتباه است

آقاپور علیشاهی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه اخیرا بحث تجمیع موسسات مالی مطرح است، بیان داشت: اگر تجمیع موسسات مالی و اعتباری بدون اینکه در سایر بانک ها ادغام شود صورت می گیرد، کار صحیحی به شما می رود اما اگر موسسات زیر مجموعه بانک هایی که در حال حاضر فعالیت دارند، محسوب شوند کار نادرستی است.

وی توضیح داد: اگر موسسات مالی با بدهی هایی که دارند با بانک ها ادغام شوند، بدهی موسسات به گردن بانک های فعال می افتد و در نهایت باعث ورشکستی بانک ها می شود و شاهد حرکت دومینویی ورشکستی تمام بانک ها خواهیم شود.

این نماینده مجلس در خصوص تعداد بانک های کشور، بیان داشت: بانک ها بر اساس تقاضای و سرمایه در گردش جامعه ایجاد می شود، با این حساب میزان و تعداد بانک در کشور اهمیت ندارد بلکه این عملکرد بانک ها است که جای بحث دارد و باید نسبت به تغییر نقش بانک در کشور اقدام جدی صورت گیرد.

نقش بانک ها به اشتباه تعریف شده است

آقاپوربا بیان اینکه اهداف بانکداری در ایران باید تغییر کند، اظهار داشت: باید شرایط امنیت کسب و کار در کشور افزایش یابد، شاخه تولید را فعال کنیم، نرخ بازدهی تولید افزایش پیدا کند، تولید سهم بازار در کشورهای همسایه و خارج از کشور ارتقاء یابد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خاتمه گفت و گوی خود تصریح کرد: باید کشور ایران پل ارتباطی بین اروپا و آسیای شرقی شود، بحث خدمات در کشور تا بانک ها دست از کسب و کار و سرمایه گذاری بردارند، بانک ها باید نقش واسطه گری و ایجاد تسهیلات را برعهده داشته باشند نه اینکه خودشان سرمایه گذاری کنند و کارها را بر عهده گیرند در کل نقش بانک ها در ایران عوض شده است./

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=961

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار