بانکداری نیوز

کد خبر: ۹۶۵ | تاریخ انتشار : ۰۱-۰۸-۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴ | نسخه چاپی نسخه چاپی
رییس هیأت مدیره فرابورس؛

سهامداران به دلیل سایز کوچک و متوسط شرکت های عرضه شده در این مدت، تحت فشار یا شتاب برای فروش سایر سهام پرتفوی خود نبودند، بنابراین نمی توان ادعا کرد که این عرضه ها می تواند بازی بازیگران بازار سرمایه را برهم زند.

کاهش ورود نقدینگی جدید از جمله دغدغه های جدی بازار است و استنباط بازار این گونه است که نقدینگی جامعه به سمت بازار سرمایه حرکت نمی کند و سدی جلوی آن وجود دارد اما با وجود عرضه های اولیه بخشی از این دغدغه ها رفع شده است.

مهرداد نعمتی، رییس هیأت مدیره فرابورس با بیان مطلب فوق به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: برخی سهامداران به عرضه های اولیه از جهت ایجاد فشار فروش انتقاد می کنند در حالیکه به دلیل کوچک بودن شرکت های پذیرش شده این انتقاد وارد نیست.

وی در ادامه افزود: تا کنون سهام هیچ شرکت بزرگی که بتواند کلیت بازار را برای تهیه نقدینگی مورد نیاز عرضه اولیه تحت شعاع قرار بدهد نه در بورس و نه در فرابورس عرضه نشده است.

معاون سرمایه گذاری هلدینگ امید خاطر نشان کرد: سهامداران به دلیل سایز کوچک و متوسط شرکت های عرضه شده در این مدت، تحت فشار یا شتاب برای فروش سایر سهام پرتفوی خود نبودند، بنابراین نمی توان ادعا کرد که این عرضه ها می تواند نظم بازی بازیگران بازار سرمایه را برهم زند.

وی به نکته مهم دیگر عرضه های اولیه اشاره کرد و گفت: عرضه های اولیه همیشه حکم پمپاژ خون جدید را برای بازار سرمایه دارند و نمی توان به راحتی از اهمیت این موضوع عبور کرد.

نعمتی تصریح کرد: به دلیل حجم و ارزش اندک سهام عرضه های اولیه، سهامداران به جای تهیه نقدینگی از طریق فشار فروش، نقدینگی های جدیدی وارد بازار می کنند که جمع این نقدینگی های اندک، ارزش قابل توجهی به بازار سرمایه اضافه می کند.

وی در ادامه توضیح داد: دریغ کردن این فرصت از بازار باعث ایجاد رخوت و رکود می شود بنابراین از این لحاظ برآیند کلی عرضه های اولیه مثبت و بدون حاشیه بوده است و نکات مثبت و اثرگذار آن چشمگیر بوده است.

رییس هیأت مدیره فرابورس درباره انتقاد برخی از فعالان بازار سرمایه در رابطه با اینکه عرضه های اولیه منجر به افت قیمت سایر سهم ها و شاخص ها می شود، اظهار داشت: بدون شک یک بازار چند هزار میلیاردی تحت تأثیر چند عرضه اولیه کوچک فاز منفی به خود نمی گیرد و افت بازار می تواند دلایل بنیادی، سیستماتیک و غیر سیستماتیک دیگری داشته باشد که عرضه های اولیه با فرض اثرگذاری، کمترین نقش را دارد.

نعمتی درباره شیوه قیمت گذاری در عرضه های اولیه گفت: پیش از اجرایی شدن روش بوک بیلدینگ اختلال قیمتی توسط معامله گران آنلاین به وجود می آمد اما با اجرایی شدن بوک بیلدینگ جلوی رانت برخی از سهامداران که از طریق یک کد سهامداری اما از کانال چند کارگزاری اقدام به خرید می کردند گرفته شد برای همین آمار مشارکت در خرید عرضه های اولیه جدید افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

وی ادامه داد: البته بوک بیلدینگ برای سهام شرکت های متوسط به بالا کارکرد بیشتری نسبت به شرکت های کوچک دارد زیرا تغییراتی در روش اجرای آن پیش آمده بنابراین استنباطم اینگونه است که برای شرکت های کوچک مقیاس این روش باید متفاوت باشد.

رییس هیأت مدیره فرابورس در بخش پایانی گفتگو با “سنا” درباره عملکرد صنایع در دوره ۶ ماهه نخست سال مالی جاری گفت: گروه فلزی، معدنی و پالایشی ها عملکرد مناسبی در این دوره داشتند و گروه سیمانی و نیروگاهی ها در مقابل این طیف عملکرد ضعیفی از خود نشان داده اند.

........ لینک کوتاه : bankdarinews.com/?p=965

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

آخرین اخبار